يکشنبه 25 فروردين 1392

ارزش زیستگاهی میشو داغ

* ارتفاعات میشوداغ که از سلسله کوههای البرز محسوب می شود از شهر صوفیان تا روستای امستجان از توابع شهر تسوج کشیده شده و به عنوان منطقه شکار در نظر گرفته شده ، سمت شمالی آن بطرف شهرستان مرند و سمت جنوبی آن بطرف شهرستان شبستر می باشد . این منطقه که از سال 1386 با تلاش اداره کل محیط زیست استان و گروه زیست محیطی یاشیل میشو بعنوان منطقه شکار ممنوع درآمده ، دارای قابلیت های فراوان اکولوژیکی و اکوتوریستی و زیستگاهی است . تراکم فراوان انواع مختلف گونه های گیاهی به استناد  تحقیقات و مطالعات انجام گرفته توسط  استاد گیاه شناسی دانشگاه تبریز جناب آقای دکتر منافی از مناطق کم نظیر از نظر تعدد گونه های گیاهی میباشد  (کتاب فلور میشوداغ ). در عین حال به دلیل واقع شدن مابین منطقه حفاظت مراکان (شهرستان خوی )وپناهگاه حیات وحش کیامکی (شهرستان جلفا )ومنطقه یکانات (شهرستان مرند )وزیستگاهای سهند و جزیره اسلامی و همچنین پارک ملی دریاچه ارومیه این منطقه را در شرایط ممتاز قرار داده است  که به مثابه کریدور گدار حیات وحش منطقه از جمله قوچ ومیش و کل و بز وحشی که از دیر باز در این منطقه رفت و آمد و اقامت داشته عمل می کند امید می رود با تلاش و مساعدت مسئولان و با توجه به استعدادهای بالقوه منطقه از نظر زیستگاهی ارتقاء یافته و به منطقه حفاظت شده تبدیل گردد .

شایان ذکر است که این منطقه به دلیل  جاذبه زیاد سیمای طبیعی آن و وجود آبشارها ( سرکندیزج و عیش آباد ) و چشمه ها و قنات های آبی متعدد وهمچنین وجود دره های ییلاقی سالانه مورد بازدید وگردش هزاران نفر از اهالی منطقه و شهرها و روستاهای دور و نزدیک از داخل و خارج استان قرار می گیرد . بطور کلی این منطقه که از نظر گردشگری و  توریستی ازقابلیت های بی نظیری برخوردار است میتواند با بستر سازی وایجاد زمینه فرهنگی و تامین زیر ساخت های لازم با جذب بیش از وضع موجود گردشگران با معرفی در رسانه های عمومی به یک منطفه بی نظیر گردشگاهی تبدیل گردد .علاوه بر این در صورت ایجاد تمهیدات لازم برای حفظ و احیای گونه های جانوری موجود با تبدیل این منطقه شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده برجاذبه های اکوتوریستی آن افزوده خواهد شد .    

دراین زمینه میتوان از افراد خیّرو علاقمندان به طبیعت که داوطلبانه در جهت حفظ و رهاسازی حیات وحش و گونه های جانوری متناسب با زیستگاه مورد بحث ،استمداد طلبید و در این زمینه ایجاد منطقه زیبای گردشگری به لحاظ موقعیت و شرایط ویژه آن (توپوگرافی منطقه و غیره )شرایط برای احداث خط تله کابین در مکانهای مناسب و مورد مطالعه شده که کاملا مساعد بوده و امکان دید و بازدید از چشم اندازها و مناظر زیبای منطقه و اطراف آن ( دریاچه ارومیه ) فراهم خواهد شد بنظر می رسد با یک اراده عمومی از سوی ادارات و نهادهای ذیربط و تصمیم گیر محلی و استان با بهره گیری از پتانسیل های موجود مردمی و به سهولت میتوان به این امر مهم نایل شد. در صورت تحقق موضوع ، ازنظر اشتغالزایی با لحاظ نمودن شرایط توسعه پایدار نیز قابل توجه و اهمیت است .در یک  نگاه ساده میتوان جای خالی اینگونه اماکن طبیعی گردشگری را به وضوح مشاهده و لمس نمود ونیز از بار هجوم شدید مردم استان و نواحی دیگر در فصول مناسب به مناطق دوردست داخل استان کاست که این امر به نوبه خود با صرفه جویی در مصرف سوخت های خودرویی و یا سایر هزینه های جانبی و کاهش ترافیک قابل توجه است .

شاید با این امر بتوان جای خالی گردشگران منطقه بندر شرفخانه و شیخ ولی که در زمان نه چندان دور برای استفاده از آب دریاچه ارومیه به این مناطق عزیمت می کردند پر کرده از این طریق شاید بتوان و مقداری از آلام مردم شریف را در خصوص پسرفت و خشکیدگی دریاچه ارومیه کاست .

عباس عادلی نیا 

کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

Designed by Shabestar.net