سه شنبه 27 خرداد 1393

  مشاهده همزمان ۳ یوزپلنگ آسیایی در منطقه شکار ممنوع آریز بافق

  ایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: هفته گذشته محیط بانان شهرستان بافق حین گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع آریز حوالی غروب آفتاب ۳ یوزپلنگ آسیایی را از فاصله نسبتا دور مشاهده نمودند.

  سید جلال موسوی رئیس اداره محیط زیست شهرستان بافق که خود نیز در جریان گشت و کنترل حضور داشت گفت: به دلیل فاصله نسبتا دور موفق به تصویربرداری از یوزها نشدیم.

  موسوی گفت: از آخرین زمانی که ۳ یوزپلنگ بصورت همزمان در این منطقه مشاهده شده بیش از ۲ سال می گذرد.

  منطقه شکار ممنوع آریز با توجه به توپوگرافی و همچنین وجود جمعیت مناسب از طعمه های یوزپلنگ شامل کل و بز، قوچ و میش، جبیر و خرگوش یکی از زیستگاه های مناسب و مستعد برای زیست این گونه می باشد.

  همچنین با توجه به قرار گرفتن آریز مابین منطقه حفاظت شده کوه بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر که هردو از زیستگاه های اصلی یوزپلنگ آسیایی به شمار میروند، منطقه شکار ممنوع آریز بافق نقش بسیار مهمی بعنوان کریدور مهاجرتی یوزپلنگ مابین مناطق مذکور ایفا میکند.

  از مهمترین مشکلات و تعارضات منطقه آریز روند رو به گسترش اکتشاف و بهره برداری از معادن می باشد.

  با وجود اهمیت بالای منطقه شکار ممنوع آریز در حفاظت از آخرین بازماندگان یوزپلنگ آسیایی، تلاش ها و پیگیری ها جهت ارتقاء این منطقه به یکی از مناطق چهارگانه محیط زیست بدلیل وجود همین ذخایر معدنی تاکنون بی نتیجه مانده است.   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net