شنبه 31 خرداد 1393

روز زمین پاک

(( ما همه اعضای خانواده انسانی هستیم و سیاره زمین را با تمامی غنایش به ارث بردیم ))

لذا روز زمین پاک (( روزی برای آفرینش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کره زمین است ))

روز یاد شده دوبار درسال ، در نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی برگزار می گردد .

این آیین و روش توسط فعال صلح یعنی (( جان مک کانل )) در سال 1348 خورشیدی در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور امریکایی ((گیلورد نلسون ))بعنوان یک جلسه آموزشی در محیط زیست بنیان گذاشته شد ،در خیلی از کشورهای جهان روز دوم اردیبهشت ماه را بعنوان روز زمین جشن میگیرند و تمام هفته را به فعالیت های زیست محیطی اختصاص میدهند .

ناگفته پیداست که زمین برای بشر جایگاه امن –آسایش و پناهگاه بشمار میرود ،در ایران زمین نیز همزمان با سایر کشورها هفته زمین پاک از دوم اردیبهشت به مدت یک هفته در سراسر کشور چهار فصلمان برپا میشود.زمین پاک همراه خویش پاکیزگی محیط و شادی درون را به همراه می آورد لذا فرهنگسازی در امور محیط زیست از ضروریات مبرم بشمار میرود ، بهترین و گیراترین شعار پیام زندگی پسندیده و انسانی همانا ((آب پاک ،خاک پاک وانسان سالم ))میباشد.در این زمینه نهاد مردمی ((یاشیل میشو))نعمتی است عظمی که بایستی قدرش را بدانیم و برای گردانندگانش ارج معنوی فوق العاده ای را مبذول بداریم .

جمعیت کره زمین در قرون گذشته بمراتب کمتر از قرن حاضر بود . برای مثال در سده گذشته جمعیت کل ایران زمین هفت میلیون نفر بود ، در ضمن زیستگاههای کوچک و روستاها اغلب خود کفا بودند یعنی عده ای از مردم در یک محیط بسته کوهستانی ، جلگه ای و ساحل ها زندگی میکردند و تمام مایحتاج خوراکی ، پوشاکی وگرمایی خویش را از ملک شخصی و یا اجاره ای تامین میکردند و باقیمانده خوراکی و میوه ها را به دامهایشان میدادند و فضولات آنها را در کشاورزی خویش بکار میبردند،درچنین شرایط ساده زیستی هرگز با تراکم اشغال روبرو نمی شدند ولی در حال حاضر مصرف گرایی بی رویه و چشم هم چشمی جامعه بشری را سردرگم و سر گردان نموده است .

آلودگی محیط زیست بسیار طاقت فرساست و موجودیت هوای پاک ، آبهای روان و خاک پر برکت را در معرض آسیب پذیری قرار میدهد.این همه کاربن مونوکسید ،مواد تکثیری ،اکسید گوگردها ،هیدرو کربن ها و اکسید آذت که در فضای کره زمین پخش می شوند ، منبع عمده آلودگی هوا و محیط هستند .

آلودگی آب ها نیز توسط مواد شیمیائی به وجود می آید و در نتیجه آلودگی های مفرط ،آب استخرها و تالابها پیر شده و رفته-رفته خشک می شوند وگردوغبار آنها جامعه بشری را به نابودی می کشد .

خاک پاک نیز به سرنوشت استخرها دچار شده وبه مرور فرسوده می شود،بایستی در حفظ و حراست و پاکی آن کوشا باشیم.

       محمد علی نقابی                                     

کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

Designed by Shabestar.net