سه شنبه 30 دي 1393

گزارش یازدهمین همایش سالانه چوپانان میشوداغ شبستر

یازدهمین همایش سالانه چوپانان حاشیه کوهستان میشوداغ شهرستان شبستر در روز یکشنبه مورخه 7/10/ 93به همت گروه زیست محیطی یاشیل میشو و با شرکت پر شور علاقمندان طبیعت برگزار شد.مراسم امسال در مجتمع فرهنگی روستای بنیس و به میزبانی نوبتی چوپانان دیزج شیخ مرجان به اجراء درآمد و مورد استقبال مسئولین و دعوت شدگان قرار گرفت.                                                                                                                                                                   مراسم در ساعت 18 عصر با تلاوت آیاتی از کلام ا. . . مجید آغاز شد و آقای عباس عادلی نیا مسئول گروه یاشیل میشو ضمن اعلام برنامه های همایش ، مقدم میهمانان را گرامی داشت. وی ضمن خوش آمد گویی و تشکر از حضور میهمانان بویژه سرکار خانم امانی مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، دکتر هادرآبادی مدیر کل ترویج و مشارکتهای مردمی سازمان جنگلها و مراتع کشور ، دکتر محمدتقی فرور ، مهندس رسولی معاونت محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجانشرقی ، مهندس تقی زاده معاون اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی و مهندس قلندرزاده معاونت اداره کل آب و فاضلاب استان آذربایجانشرقی وسرکار خانم مهندس توقیری و مهندس نوربخش نماینده کار گروه اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه ، خیرین محترم بنیس خصوصا حاج آقا رسولوی و همچنین چوپانان منطقه ، مطالب مختصری در مورد همایش سالانه چوپانان ارائه داد. 

سپس آقای مسعود آذری را جهت قرائت شعر خود دعوت نمود. اشعار آقای آذری مورد استقبال حاضران قرار گرفت.                                                                                                                             آقای عادلی نیا بار دیگر پشت میکروفن قرار گرفته و به تشریح اهداف برگزاری همایش سالانه و ابتکار نام گذاری روز چوپان پرداخت. وی با اشاره به حضور 350 نفری چوپانان عضو و شرکت فعالانه ی چوپانان در این برنامه ها و همراهی و همیاری در پیشبرد اهداف زیست محیطی ، نکته مهمی را متذکر شد و آن اجرای مراسم چوپانان پس از شروع قرق پاییزی بود. وی همچنین از ایجاد تعامل گسترده و پشتوانه سازی برای حفاظت محیط زیست در میان اهالی منطقه بخصوص چوپانان سخن گفت و با ذکر نمونه هایی از ارتباط و ابراز حساسیتهای آنان نسبت به مسائل و معضلات محیط زیست از آنان تشکر و قدردانی نمود.                                                                                                                    حضور امام جمعه محترم شبستر حاج آقا محمدزاده و فرماندار محترم جناب آقای مهندس کاشانی و نیز جناب آقای سلمانیان معاونت محترم فرمانداری شبستر از بخش های دیگر برنامه بود که با سخنرانی امام جمعه محترم و تبریک ایام ربیع المولود ( ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) همراه شد. وی نیز با طرح روایتی از معصومین به مسئله مهم طبیعت و حفظ محیط زیست اشاره نمود و از تلاشهای گروه یاشیل میشو تشکر و قدردانی نمود.

پس از سخنان امام جمعه محترم شبستر ، عباس عادلی نیا ضمن قدردانی از حضور مسئولین منطقه ،به قرائت دکلمه ای در وصف حال دریاچه ارومیه پرداخت و سپس فرماندار محترم شبستر را برای سخنرانی دعوت نمود.           جناب آقای کاشانی فرماندار شبستر با تبریک روز چوپان به نقش چوپانان در عرصه ی طبیعت اشاره کرد و سخنان خود را با خیر مقدم به میهمانان و تشکر از گروه یاشیل میشو پایان داد.                                                                                به درخواست حضار در پایان بخش اول برنامه و قبل از صرف شام ، آقای عباس صدرالدینی از چوپانان روستای تیل به اجرای آواز عاشیقی با مضمون مذهبی پرداخت که با تشویق های حاضران همراه بود.                                                       بخش دوم همایش پس از اقامه نماز و صرف شام ، با اجرای شعر خوانی موسیقی عاشیقلار ( گروه   ......) آغاز شد و با سخنرانی سرکار خانم دکتر امانی ادامه یافت. خانم امانی که تحت تاثیر فضای پر نشاط و جمع حاضر و دغدغه های فعالین محیط زیست و چوپانان عزیز قرار گرفته بود ضمن تشکر از گروه یاشیل میشو به این اعتراف تاکید کرد که حتی ارگان های رسمی از تشکل های مردمی و صداقت و زیبایی شناسی چوپانان و دانش بومی آنان باید یاد بگیرند. وی به عنصر انفجار تکنولوژی اشاره نمود و به آسیب ها و خطراتی از جمله خشک شدن دریاچه ارومیه پرداخت. او گفت که « ارومو گؤلو تاریخ و هویت ماست» و از حضار تشکر کرد که دولت را وادار به احیای دریاچه ارومیه نموده اند و سپس با یاد آوری قول دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری ، گفت که راهی جز احیای دریاچه نیست و آذریایجان هویت ایران است و به اقدامات کمیته اجتماعی ستاد احیای ارومیه اشاره نمود و احیای دریاچه را یک مطالبه عمومی خواند و از آنجا که دریاچه ارومیه بیش از 5000 کیلومتر مربع از خاک وطن بشمار می رود همچون دوران دفاع مقدس ، بسیج عمومی برای حفاظت آن را می طلبد.                                                      

          نکته ی مهم دیگری که خانم امانی متذکر شد استراتژی دولت تدبیر و امید در جلب نظرات تشکل های مردمی بود و پس از آن با پذیرش کوتاهی ها در حفظ میراث طبیعی ، امیدواری خود را نسبت به ثبت روز چوپان در یونسکو اعلام داشت. وی در پایان سخنان خود به فعال بودن معاونت روستایی نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت که امید است با دست در دست هم دادن مردم و دولت بیشترین بهره را از طبیعت ببریم.                                                              در بخش بعدی گروه سرود کودکان یاشیل میشو به اجرای 2 سرود زیبا پرداختند که اولی با عنوان « گونئی بیزه بیر آنادیر قوی هامی بیلسین » و سرود دومی با نام چوبانلار مورد پسند و تشویق جمع حاضر قرار گرفت. یکی از پر شورترین و جذاب ترین بخش های همایش مراسم آیینی تکم چی بود که برای اولین بار توسط اعضای گروه یاشیل میشو به شکل نمادین اجرا گردید. تکم چی ها یادگاران فولکلور غنی آذربایجان هستند که در ایام خاصی همچون عید نوروز و دیگر مناسبت ها ایل به ایل و روستا به روستا می گردند و با اجرای مراسم موسیقی خاص خود آمدن بهار را به مردم مژده می دهند.                                                                                                                                              در ادامه همایش آقای عادلی نیا مطالبی را در مورد مراسم خاص گروه یاشیل میشو در طی سال ارائه نمود و به مواردی همچون روز زمین پاک و برگزاری همایش های مختلف در شهرستان و تهران اشاره کردند.                                    در این قسمت از برنامه ها ، تعدادی از چوپانان به طرح مشکلات و نقطه نظرات خود در ارتباط با مسائل زیست محیطی روستاهای منطقه و مراتع پرداختند و از مسئولین درخواست پیگیری نمودند. مسائلی همچون عدم رعایت جبران خسارت از سوی معدنکاران طبیعت ، عدم مطالعه دقیق در اجرای طرح های عمرانی مانند احداث جاده ، عدم رعایت مسائل بهداشتی و زیست محیطی در بحث محل ونحوه دفن زباله ها و ... در این بخش بیان گردید و بر استفاده بیشتر از دانش بومی تاکید شد.                                                                                                                                                                    اجرای آواز خوانی توسط یکی از چوپانان منطقه ی تسوج و شعرخوانی و اجرای موسیقی عاشیقلار از بخش های جذاب دیگری بود که حال و هوای خاصی به همایش داد.                                                                                      بخش بعدی به سخنرانی جناب آقای دکتر هادرآبادی بود اختصاص یافته که سخنان خود را با آیه ای از قرآن کریم در اهمیت و ارزش کار چوپانان شروع و با تقدیر و تشکر از گروه یاشیل میشو ادامه داد. او ضمن سخنان خود به فرمایش امام جعفر صادق (ع) در مورد آبرومندترین بندگان خدا یعنی چوپانان اشاره نمود و با ذکر این نکته که چوپانان مدیران بحران و هنرمندان ساده زیست مناطق خود هستند و به نقش آنان در حفظ و حراست از طبیعت و حتی امنیت کشور تاکید نمود.وی در قسمتی از سخنان خود ، چوپانان را کتابخانه های سیار طبیعت نامید که با دانش بومی پر ارزش خود همواره به حفظ و نگهداری و انتقال منابع طبیعی به نسل های دیگر می پردازند.

دربخش ماقبل پایانی مراسم مسابقه ای در قالب سوالات منابع طبیعی و نیز عوامل خشک شدن واهمیت دریاچه ارومیه برگزار و جوایزی به شرکت کنندگان اهدا شد.

در پایان همایش به تعدادی از چوپانان ، لوح تقدیر گروه یاشیل میشو اهدا گردید ونیز ازطرف چوپانان لوح یادبود یازدهمین همایش سالانه چوپانان به تعدادی از مسولین حاضر تقدیم شد.

 تهیه کننده گزارش : خلیل قربانی 

کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

Designed by Shabestar.net