يکشنبه 20 دي 1394

  گزارش چهارمین همایش تهران 94

   

  گزارش چهارمین همایش  سالانه گروه یاشیل میشو در شهر تهران

    همایش سالانه گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر که برای  چهارمین سال متوالی با حضورخانم دکتر شهربانو امانی( مشاور امور زنان سازمان حفاظت محیط زیست)،دکتر علی اشرف مجتهد شبستری(رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و مشاور بین المللی سارمان محیط زیست)دکتر اسماعیل کهرم( بوم شناس و مشاور سازمان محیط زیست)،دکتر جعفر توفیقی داریان( وزیر سابق علوم و تحقیقات فن آوری)،دکتر پرویز گرشاسبی( معاون آبخیزداری سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری)،دکتر غلامرضا هادر آبادی (مدیرکل ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری) وتعداد بیش از 500 نفرازاعضا و دوستداران محیط زیست در تاریخ 27/9/94 در سالن همایش بین المللی  سازمان حفاظت محیط زیست در تهران برگزار گردید.سخنرانان همایش :

  الف:آقای دکتر توفیقی داریان در بیاناتی ضمن تشکر از بار فرهنگی همایش ، با اشاره به بحرانی بودن آلودگی سه عنصر حیات( آب ، خاک، هوا) و علت را در برداشت های غیر مجاز از آب های زیر زمینی،بهره گیری از کودهای شیمیایی بصورت غیر علمی مطرح و تخریب های انجام گرفته در محیط زیست را غیر قابل برگشت عنوان نمودند.دکتر توفیقی راه کارکنترل این روند رابه پرورش تفکر احیا گری طبیعت در مدارس و دانشگاهها، بهره گیری از فن آوری های مدرن  صنعتی و کشاورزی ، تغییر سیاست گذاریها و تصمیم های کلان در مدل رفتاری پیشرفته  معرفی نمودند.

  ب-آقای عادلی نیا مسئول گروه یاشیل میشو با ارایه گزارش فعالیت های سالانه و اهداف گروه ، افزودند گروه موفق شده بعد از 11 سال تلاش مستمر، روز چوپا ن را در سطح ملی مطرح و در اردیبهشت ماه سال 95 در شبستر اولین همایش ملی روز چوپان را برگزار نماید، اکنون نیز به صورت خود جوش وبنا به خواست دو فرزندش و به پاس خدمات مسئول امور بانوان گروه ( مرحومه خانم فرزانه جلوسی) کلیه هزینه های مجالس ختم ( به مبلغ دویست میلیون ریال ) را برای بنیانگذازی صندوق ملی غیر دولتی حفاظت از محیط زیست ایران تقبل می کنند . با مسلم بودن مشارکت گروه و خیرین منطقه شبستر ، اکنون منتظر حمایت مسئولین هستیم. مسئول گروه عنوان نمودندطی نظر سنجی دوستداران وحاضرین همایش، با ایجاد گروه زیست محیطی جدیدهمانند یاشیل میشو برای همشهریان در تهران موافقت شده و اقدامات  مطالعاتی و قانونی تحت پیگیری قرار خواهد گرفت. آقای عادلی نیا ادامه دادند که مردم منطقه درد آشنای محیط زیست هستند و ما خودمان راچشم و گوش دولت وصدای مردم می دانیم ولی بعضی از مدیران میانی همفکروپشتیبان تفکرات زیست محیطی نیستند،

  امروز دیگر نباید به آمار بالای Ngoها افتخار کنیم باید تلاش کنیم NGOهایی با کیفیت و کاربردی داشته باشیم، مردم دنبال کیفیت هستند نه کمیت. احساس نشود که این گروه دارای اسپانسر است ، بلکه حمایت خیرین وحق عضویت ها و همچنین علقمندی دوستداران محیط زیست است که تا این نقطه رسیده ایم.و از تمام کسانی که به هر نحو در حرکت این گروه مساعدت کرده اند تشکر می کنیم.

  ج-آقای دکترعلی اشرف مجتهد شبستری دراول سخنرانی خود ، نام و یاد مرحومه جلوسی ( مسئول امور بانوان گروه یاشیل میشو)را گرامی و فرمودند نامگذاری بانوی محیط زیست شبستر بر این بانو برازنده بودو باید این نا م را همیشه زنده نگهداشت.دکتر شبستری ادامه دادند که گروه یاشیل میشودر17 سال گذشته کار بزرگی کرده و توانسته چند سال پیش جایزه زیست محیطی دکتر تقی ابتکار را بدست آورد. باید به تلاش  گروه تبریک گفت .چون یک کار غیر مترقبه برای ریاست سازمان( خانم ابتکار ) پیش آمده موفق به حضور درهمایش نشدند حضور سه مشاور ریاست سازمان و معاونین سازمان جنگل ها و مراتع و دکتر توفیقی در همایش نشانگر اهمیت و جایگاه این همایش است و این اتفاق بندرت در همایش ها بوجود می آید.

  انتقادها وپیشنهاد های گروه را شنیدیم و یک سری از کمبود ها را قبول داریم و روی  تعدادی نیز باید مطالعه شود، باید یاد آوری گردد که در موضوع حفاظت محیط زیست حدود 10 سازمان و وزارتخانه دست به دست هم برای نجات زمین تلاش می کنند. در خصوص پیشنهادتاسیس صندوق ملی غیر دولتی حمایت از محیط زیست نیزقول بررسی در سازمان را دادند واظهار امیدواری نمودند که همانند روز چوپان ، بحث صندوق نیزاز شبستر به سطح ملی گسترش داده شود..دکتر مجتهدی افزودند:امروز بحث گرمایش زمین تهدیدی بزرگ برای جهان است و اگر میزان گرمایش  به بالا برود خطر زیر آب رفتن 30 کشور جهان خطر بزرگتری خواهد بود، بحران بی آبی نیز جزء تهدید های عمده ایران است،بعضی از مناطق با تانکر آبرسانی می شود،امروزه به این نتیجه رسیده اند که برای مقابله با این تهدیدها بایدفرهنگ بومی بکار گرفته شود و تلاش برای زمین ،جامعه محور شود تا بتوان از زمان های طلایی برای نجات زمین استفاده کرد .وقتی در یزد مقنی لباس سفید و وضوگرفته وارد چاه می شود یا درگذشته نان وگندم ریخته شده به زمین را در محلی قرار می دادند که حیات وحش از آنها تغذیه نماید، تمام اینها نشان از فرهنگ زیست محیطی و قداست موضوع  دارد.باید دست بچه های ارومیه را بوسید که برای پرندگان مهاجر دانه می ریزند .

  زمانی که آقای کلاووس تاپفر رئیس وقت نهاد محیط زیست سازمان ملل( یو.ان.ئی.پی-  United Nations Environment Programme(UNEP) از دریاچه ارومیه بازدیدکردند ، ما متوجه شدیم که کارهایی انجام دادیم که بجای حل مشکل بر مشکل افزوده ایم چون با دانش بومی مشورت نکرده ایم، آب دریاچه برای پر کردن جای آبهای شیرین زیرزمین نشست می کند و ما از چاه های عمیق آب شیرین را تخلیه می کنیم.NGO ها باید مردم محور باشنددر غیر اینصورت نه محیط زیستی هست نه سلامت. در مورد تغییر نوع دام و مراتع بایدبازنگری و مطالعه بومی شود.دکتر شبستری درپایان صحبت های خود ضمن تقدیر از بار فرهنگی وعلمی همایش  خواستند برای ثبت جهانی روز چوپان  هم باید مطالعه و فعالیت شود.

  د-سخنران پایانی آقای دکتر پرویز گرشاسبی ضمن تشکر از نظم حاکم بر همایش، فرمودند 15 سال است که بدلیل اهمیت NGOها ، تعدادی NGO هم در مورد جنگل ih و مراتع و آبخیزداری فعال شده اند. موضوع منابع طبیعی در ایران سابقه ای بیش از صد سال دارد ولی بدلیل فاصله گرفتن مردم از منابع طبیعی،وضعیت شاخص های منابع طبیعی سیرنزولی دارد، باید NGOها را بیشترفعال کنیم، و می توان از تجربیات ودست آورد های گروه یاشیل میشو استفاده کرد، در حال حاضر 84 میلیون هکتار مرتع داریم ولی درمقابل 960 هزار خانوار بهره بردار، 5/1 میلیون چوپان که بیشترشان هم افغانی اند وجود دارد که مدیریت مرتع داری با  این آمار ها همخوانی ندارد باید فکر دیگری کرد. اولین همایش روز چوپان با همکاری جناب هادر آبادی در فرودین ماه 95برگزار خواهد شدو از گروه یاشیل میشو درخواست داریم در راستای نجات منابع طبیعی و با تفکر بومی همکاری لازم را داشته باشد . ما می توانیم با فرهنگ بومی مراتع کنار دریاچه را احیا کنیم تا حد اقل 5/36% نزولات آسمانی را در مراتع به زمین نفوذ دهیم و جلو تبخیر آب را بگیریم. متاسفانه در موضوع کاهش تبخیر مطالعه ای انجام نمی گیرد و این کار ها صرفا با کار دولتی نتیجه بخش نخواهد بودو نیروی مردمی را می طلبد، خیرین شبستر نیز می توانند مانند خیرین جنوب کشور در بحث آبخیز داری مشارکت و سرمایه گذاری کنند.اگر گروه اعلام آمادگی نمایند سازمان چنگل ها و مراتع و اب خیزداری می تواند یکی از روزهای هفته منابع طبیعی را به نام گروه یاشیل میشو اختصاص دهد..

  درطول همایش شاعران، نوازندگان ، گروه سرود کودکان با نواختن موسیقی محلی و خواندن اشعارو سرود ضمن معرفی فرهنگ و ادب بومی، شادی و سرور را به جمع حاضرین هدیه نمودند.با عصرانه محلی از حاضرین پذیرایی و در پایان با اهداء تعداد چهار قطعه تابلو فرش منقش به بحران نمک دریاچه ارومیه و لوگوی یاشیل میشو ار سرکار خانم ابتکار معاون محترم ریاست جمهوری و ریاست سازمان محیط زیست، آقای مهندس خداکرم جلالی ریاست سازمان جنگلها و مراتع و ابخیزداری ،آقای دکترعیسی کلانتری دبیر ستاد احیاء دریاچه ارومیه،آقای حسین رزاقی داریان( خیر محیط زیست) و همزمان از20 خیر دیگر با تقدیم لوح، تقدیر و تشکر گردید.نظر سنجی هاحاکی از رضایتمندی قریب به اتفاق مدعوین از محتوای علمی و فرهنگی واجرای همایش بود .

   روابط عمومی گروه یاشیل میشو   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net