جمعه 2 بهمن 1394

  تشریف فرمایی معاون سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور و هیئت همراه

  تشریف فرمایی معاون سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور و هیئت همراه

  بنام خدا

  طبق در خواست قبلی سازمان جنگلها،مراتع و آبخیز داری کشور در مورخه1/11/94 جلسه ای با تشریف فرمایی معاونت سازمان جنگلها،مراتع و آبخیز داری کشور جناب دکتر گرشاسبی وهیت همراه و مدیر کل منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی و جمعی از اعضای گروه یاشیل میشو در محل ساختمان این گروه تشکیل گردید .

  جلسه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید شروع و پس از خیر مقدم گویی آقای عادلی نیا خدمت مدعوین وآقای چوپانان از عاشقهای محلی اشعاری را سرودند.

  جلسه با سخنرانی دکتر گرشاسبی ادامه یافت.آقای دکتر ضمن تشکر از تشکل زیست محیطی گروه یاشیل میشو،با اشاره به فعالیت و تجارب یاشیل میشو متذکر شدند با توجه به جستجوی فعالیت های سازمان های غیر دولتی در کشور های همسایه خصوصا ترکیه،جهت بهرمندی از مزایا و استفاده از راهکار های آنها در حل مشکلات و رفع موانع پیش روی منابع طبیعی و زیستی،وجود گروه یاشیل میشو(که ما از آن غافل بودیم)را در صحنه محیط زیست کشور غنیمت شمرده و نسبت به توسعه و بسط فرهنگ زیست محیطی و تجارب علمی و عملی حاصل از تشکلهای مردمی در سطح کشور متذکر شدند.و یادآور شدند با توجه به محیطهای صنعتی بهره گیری از مشارکتهای مردمی را لازمه ایجاد فضای امن و عاری از آلودگی است لذا فعالیت یاشیل میشو ستودنی است و جهت بسط این فرهنگ در سطح کشور یکروز از هفته منابع طبیعی بنام یاشیل میشو نامگذاری شده است که در این روز برنامه هایی در شهرستان شبستر اجرایی خواهد شد.تا این مدل برای حفظ منابع زیستی و طبیعی و انعکاس آن در رسانه های جمعی مثل رادیو و تلوزیون پوشش داده و به سمع و نظر عموم مردم ایران رسانده شود.آقای دکتر با تشکر مجدد از گروه یاشیل میشو،سخنان خود را با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد خاتمه داده.

  آقای عادلی نیا برنامه های پیش رو در روز های آتی شامل برگزاری هفته منابع طبیعی در اسفند ماه و روز چوپان در  8  اردیبهشت اشاره و نسبت به برگزاری مناسب و در شاُن منابع طبیعی را خواستار شدند.

  سپس آقای نوجهانی از شاعران محلی با خواندن ابیاتی در مدح امام زمان (عج) بیان نمودند.

  آقای دکتر نامدار مدیر کل منابع طبیعی استان سخنران بعدی جلسه ضمن خوش آمد گویی بیاناتی را به زبان ترکی به خدمت مستمعین رساندند و در سخنان خود مهمترین وظایف دولت را آموزش،ایجاد امنیت و توسعه خدمات در زمینه ها بر شمردند و اینکه دولت ایران علاوه بر عهده دار شدن  وظایف فوق،کارهای جزئی را نیز عهده دار شده که باعث میشود در بین مردم این تفکر رواج یابد که وا قعاّ این امو از وظایف دولت بوده و مردم خود را فارغ از این مشکلات و وظایف بدانند در حالیکه منابع طبیعی مال مردم بوده و حفظ و نگهداری آنها نیز بایستی بعهده مردم باشند.لذا مردم با تشکیل گروههای غیر دولتی درحفظ محیط زیست سهیم شده اند وگروه یاشیل میشو سر آمد گروه های غیر دولتی در استان و بلکه به  جراُت میتوان گفت در سطح کشور است . این گروه بدون دریافت منابع مالی از دولت فعالیت چشمگیر و صادقانه ای داشته و باید قدردان این زحمات بود در همین راستا حضور دکتر گرشاسبی در محل گروه یاشیل میشو نشانگر اهمیت این گروه برای سازمان بوده و نشان میدهد که گروه یاشیل میشو در صف اول سایر گروهها قرار دارد.

  همچنین با توجه به خشک شدن دریاچه ارومیه که لازمه احیاء آن مشارکت گروهها میباشد  باید سعی شود این موضوع به یک مدل فرهنگ سراسری تبدیل گردد که از نشانه ها و نمونه های آن گروه یاشیل میشو بوده و هست این امید است بافعالیت این گروهها در حوضه های طبیعی ، دولت فرصت رسیدگی به وظایف اصلی خود را باز یافته و به انجام رساند و مردم عهده دار امور حفاظت از منابع طبیعی گردند.

  در ادامه آقای عادلی نیا پیشنهاد دادند با پرهیز از سخنان کلیشه ای و جلب مشارکت مردمی در مواقع لازم را خواستار شدند و گفتند همانطوریکه مردم شبستر از گذشته های دور در امور مدرسه سازی و عمرانی پیش قدم بودند در مقطع کنونی نیز در امور حفظ مراتع و محیط زیست پیش قدم هستند جهت اثبات این مدعا ، گروه آمادگی دارد در منطقه ای به وسعت 100 هکتار جنگل کاری نموده و مراتع را احیاء نماید.(که این قسمت از سخنان با تشویق حضار همراه بود) آقای عادلی نیا گفتند آرزوی ما هرچه بهتر برگذار شدن هفته منابع طبیعی و روز یاشیل میشو است  و تمام سعی و تلاش خود را در این راستا انجام خواهیم داد.

  همچنین آقای عادلی نیا اشاره کردند به حضور چوپانان نمونه منطقه در جلسه و ظرفیت آنها را در استفاده از وسایل ارتباطی و کنترل کوهستانها از جمله محدود کردن شکارچیان در منطقه شکار ممنوع میشوداغ باگزارش دهی سریع به سازمان حفاظت محیط زیست و نیرو های انتظامی برشمردند و خواستار بسط این مدل حفاظتی در سطح ملی شدند. در ادامه آقای عادلی نیا به مشکلاتی که در حوضه محیط زیست گریبانگیر چوپانان و مردم منطقه است را بر شمرده و حمایت مسئولین امر را جهت رفع آنها طلب نمودند و باذکر صلوات پایان جلسه را اعلام نمودند. سپس مقامات دعوت شده کشوری و استانی جهت ملاقات با فرماندارو نیز بازدید ازفعالیتهای گروه درمجوعه پناهگاه زیست محیطی یاشیل میشو و صرف ناهار.....

   

  روابط عمومی گروه یاشیل میشو

  برای دیدن آلبوم تصاویر اینجا را کلیک کنید.

      

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net