شنبه 16 بهمن 1395

  ایران در حل مشکل گردوغبار می‌تواند روی کمک سازمان ملل حساب کند

  گری لوئیس:
  هماهنگ‌کننده مقیـــم سازمان ملل متحـد در ایران گفت: باتوجه به اینکه آثار مخرب ریزگردها، ایران را تحت‌تأثیــر قرار داده است و دولت ایران در طرح این موضوع در مجامع بین‌المللی تلاش دارد، کشور ایران در خط مقدم بحـث‌های مرتبط با پدیده گردوغبــــار در جهان است و می‌تواند روی کمـک سازمان ملل و جامعه بین‌المللی، حساب باز کند.
  زیست بوم: هماهنگ‌کننده مقیـــم سازمان ملل متحـد در ایران گفت: باتوجه به اینکه آثار مخرب ریزگردها، ایران را تحت‌تأثیــر قرار داده است و دولت ایران در طرح این موضوع در مجامع بین‌المللی تلاش دارد، کشور ایران در خط مقدم بحـث‌های مرتبط با پدیده گردوغبــــار در جهان است و می‌تواند روی کمـک سازمان ملل و جامعه بین‌المللی، حساب باز کند. 
  گری لوئیس در نشست مشترک کاهش آلودگی هوا و کارگروه ستاد استانی مقابله با ریزگردها که 14 بهمن‌، با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و سفیر عراق در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: از زمانی که در ایران حضور دارم، چهار مرتبه به خوزستان و اهواز سفر کرده‌ام و در هر کدام از این سفرها، تعداد بسیاری از مردم اهواز و خوزستان از مشکلات تنفسی و مسائل خاص این استان و همچنین گردوغبار به من گلایه و شکایت می‌کردند. همه می‌دانیم که این درد وجود دارد؛ این درد را از چهره تک‌تک افراد اهوازی و خوزستانی می‌توانیم بفهمیم. 
  او تصریح کرد: جامعه بین‌المللی اکنون می‌بیند که ایران برای مطرح‌کردن مشکل گردوغبار به‌عنوان یک بحث بین‌المللی چقدر تلاش می‌کند تا این موضوع به یک بحث بین‌المللی تبدیل شود و جامعه بین‌المللی نیز اکنون در حال سوق‌یافتن به سمت‌وسویی است که این مشکل را به‌رسمیت بشناسد. ایران در حل مشکل گردوغبار می‌تواند روی کمک سازمان ملل حساب کند
  هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران عنوان کرد: در 18 ماه گذشته، با توجه به تلاش‌های دولت ایران، شاهد تصویب سه قطعنامه در مجامع بین‌المللی در زمینه گردوغبار بودیم اما مسئله گردوغبار باید حتما در سطح منطقه‌ای رفع شود؛ با تلاش یک کشور به‌طور قطع، امکان حل این مشکل وجود ندارد. 
  لوئیس ادامه داد: درواقع، برای اینکه بتوانیم مسئله گردوغبار را حل کنیم، باید فراتر از راه‌حل‌ها و تکنیک‌هایی که وجود دارند، حرکت کنیم و آن رسیدن به یک همگرایی و یک توافق نظر بین‌المللی است که می‌تواند مسئله گردوغبار را حل کند. آژانس‌ها و نهادهای بین‌المللی مختلفی در دهه گذشته برای حل مشکل گردوغبار تلاش کردند اما هنوز هم به‌صورت مؤثر این مشکل رفع نشده است. 
  او بیان کرد: در سطح بین‌المللی آنچه برای ما مهم بود و به‌عنوان اولین گام و راه‌حل رسیدن به اجماع بین‌المللی در زمینه مقابله با گردوغبار محسوب می‌شود، تشکیل یک میزگرد است که این میزگرد باید در قالب همکاری مشترک بین سازمان ملل و حفاظت محیط‌زیست ایران و همچنین تمام ذی‌نفعان این مسئله تشکیل شود که بتواند بنا و پایه اصلی را برای گفت‌وگوهایی که در آینده صورت خواهد گرفت، فراهم کند.
   
  هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران با اشاره به برخی اظهارات در این نشست در زمینه منشأ گردوغبار در ایران گفت: در این نشست متوجه شدم که منشأ 30 درصد از ریزگردهای شما، ناشی از منابع و کانون‌های داخلی است. سؤالی که بسیاری از افراد از من می‌پرسند، این است که شاید ایران نتواند در زمینه منابع خارجی ریزگردها کاری انجام دهد اما چرا اقدامی جدی نیز در زمینه مهار کانون‌های داخلی انجام نمی‌دهد؟ 
  لوئیس با بیان اینکه برای حل مسئله ریزگردها باید یک پروژه ملی تعریف شود، اظهار کرد: در قالب این پروژه باید اجزای مختلف مسئله ریزگردها در کنار هم قرار بگیرند و به‌رسمیت شناخته شوند و با هم، هم‌افزایی داشته باشند که بتوانیم به‌طور جدی رفع این مشکل را به پیش ببریم و در صورتی که واقعا این پروژه در ایران احیا شود، ایران می‌تواند با دستی پر به جامعه بین‌المللی مراجعه کند و بگوید که ما ضمن داشتن پروژه ملی در زمینه مسئله گردوغبار، راه‌حل‌های فنی برای این پدیده داریم که قاعدتا می‌توانیم به کشورهای منطقه و همسایه نیز پیشنهاد دهیم. 
  او عنوان کرد: آنچه کمتر در زمینه مسئله ریزگردها می‌بینم و باید به آن پرداخته شود، مسئله مدیریت و همکاری بین‌بخشی است که باید صورت بگیرد. این احساسی است که نسبت به این مسئله دارم تا حل شود. می‌توانید قطعا و به‌طور جدی، چه از نظر کمی و چه از نظر مدیریتی درباره مقابله با این پدیده روی ما به‌عنوان سازمان ملل حساب کنید. 
  هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران ادامه داد: بابت تک‌تک پیشنهاداتی که ارائه کردم از برگزاری یک میزگرد تا رسیدن به یک اجماع بین‌المللی و راه‌اندازی یک پروژه ملی، در هر صورت می‌توانید روی این سازمان حساب کنید.
  لوئیس گفت: با توجه به اینکه آثار مخرب ریزگردها، ایران را تحت‌تأثیر قرار داده است و اینکه دولت ایران در طرح این موضوع در مجامع بین‌المللی تلاش می‌کند، کشور ایران در خط مقدم بحث‌های مرتبط با پدیده گردوغبار در جهان است. در هر کدام از پیشنهادهایی که ارائه کردم، ایران می‌تواند روی کمک سازمان ملل و جامعه بین‌المللی حساب باز کند.


   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net