چهارشنبه 20 بهمن 1395

  رتبه گردشگری ایران؛ ۵۰/ رحمانی‌موحد: سهم بیشتری می‌خواهیم

  زیست بوم: معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر ضرورت افزایش سهم جمهوری اسلامی ایران در تجارت بین المللی گردشگری تاکید کرد.
  به گزارش زیست بوم و به نقل از ستاد خبری دهمین نمایشگاه بین الملی گردشگری و صنایع وابسته، مرتضی رحمانی موحد در همایش تجاری سازی خدمات گردشگری که صبح امروز در حاشیه دومین روز از نمایشگاه گردشگری برگزار شد، گفت: صنعت گردشگری با اثراث شگرف اقتصادی و اجتماعی در طول شش دهه یکی از پر رشدترین بخش های اقتصادی در جهان بوده است، گردشگری در عصر جدید به موضوع توسعه گره خورده و موجب ظهور مقصدهای جدیدی در جهان شده است که این تحولات پویا گردشگری را به موتور محرکه پیشرفت اقتصادی بدل کرده است.رتبه گردشگری ایران؛ ۵۰/ رحمانی‌موحد: سهم بیشتری می‌خواهیم
  وی با اشاره به آمار سازمان جهانی گردشگری افرود: امروزه حجم تجارت گردشگری از صادرات نفت، محصولات غذایی و صنعت خودروسازی پیشی گرفته و به یکی از بازیگران اصلی تجارت بین الملل و یکی از منابع درآمدی بسیاری از کشورهای در حال توسعه تبدیل شده است.
  معاون گردشگری کشور گفت: گسترش جهانی گردشگری در کشورهای صنعتی و توسعه یافته پیامدهای اقتصادی و اشتغال زایی قایل توجهی در بخش های مختلف داشته است، گردشگری صادراتی در سال 2015 بیش از یک و نیم تریلیون دلار درآمد داشته و برای بیش از 360 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد اشتغال کرده است.
  رحمانی موحد گفت: طبق پیش بینی ها تعداد گردشگران در سطح جهان تا سال 2030 به یک میلیارد و 800 ملیون نفر خواهد رسید، سال 2017 به عنوان سال بین المللی گردشگری پایدار برای توسعه انتخاب شده و تمام کشورها باید از این ظرفیت بهره برداری کنند.
  وی گفت: ایران با جذب بیش از پنج میلیون گردشگر در سال 2015 رتبه 50 را در جهان کسب کرده است، ایران با داشتن جاذبه های متنوع گردشگری و جایگاه ممتاز در میراث فرهنگی وهمچنین با توجه به توفیقات بین المللی که از دست آوردهای مهم دولت تدبیر و امید است فرصت مناسبی برای جهش رتبه کشور از نظر درآمدهای گردشگری را درپیش روی خود دارد.
  معاون گردشگری یکی از راهکارهای افزایش تعداد گردشگران ورودی را تجاری سازی خدمات گردشگری دانست و گفت: برگزاری همایش تجاری سازی خدمات گردشگری می تواند زمینه ساز هم اندیشی و هم فکری شود تا منجر به خروجی مطلوب و ایده آل شود.
  رحمانی موحد گفت: باید با استفاده از نوآوری در زمینه ارائه خدمات گردشگری اقدام کرد، در بسیاری کشورهای دنیا از پتانسیل های موجود به خوبی استفاده شده است. با فعالیت های سازمان یافته تحقیقاتی اقدامات قابل توجهی در این زمینه انجام شده است.
  به گفته معاون گردشگری کشور اهمیت تجاری سازی گردشگری به حدی است که در حال حاضر در دنیا بسیاری از تاسیسات گردشگری با بهره گیری از خدمات مشاوره ای و انجام پروژه های تحقیقاتی به تجاری سازی خدمات رسمیت داده است و تعداد این مراکز نیز در کشورهای پیشرفته در حال افزایش است.
  وی ادامه داد: تجاری سازی خدمات گردشگر زمانی امکان پذیر است که در یک مقصد گردشگری تحقق یابد و در پی زیرساخت های یک مقصد گردشگری نیز به دسترسی، جادبه های گردشگری، فعالیت ها و سرگرمی ها، امکانات و تاسیسات و خدمات عمومی باید توجه کرد.
  معاون گردشگری کشور گفت: باید بتوانیم گام موثری در ارتقای سهم جمهوری اسلامی از تجارت گردشگری بین المللی برداریم، تبدیل جاذبه های و منابع گردشگری به محصولات گردشگری موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد چرا که می تواند سبب ایجاد انگیزه برای سفر و افزایش تقاضا شود.


   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net