جمعه 22 بهمن 1395

  **مهم ترین عامل احیای دریاچه ارومیه، درست مصرف کردن منابع آبی است**

  به گزارش ایسنا، حمید چیت چیان در مراسم آغاز عملیات اجرایی و بهره برداری از پروژه های صنعت آب و برق آذربایجان شرقی، عنوان کرد: کشور ما از نظر اقلیمی در منطقه خشک و نیمه خشک دنیا قرار گرفته که متوسط بارندگی کشور ما کمتر از یک سوم بارندگی سطح جهان است.
  وی با بیان اینکه در ۱۵ سال اخیر روند بارندگی در کشور ما رو به کاهش بود، عنوان کرد: از سوی دیگر تغییر اقلیم و افزایش دما سبب افزایش تبخیر و کاهش منابع آب تجدید پذیر شده است.
  وزیر نیرو با تاکید بر مدیریت منابع آب، بیان کرد: هر روز جمعیت افزایش یافته و مصارف شربی، کشاورزی و صنعتی افزایش می یابد، به طوری که پی درپی سهمیه هر فرد ایرانی از منابع تجدید پذیر آب در حال کاهش است. علاوه بر کمیت، کیفیت آب نیز چالش های این حوزه است. دفع فاضلاب به صورت سطحی و یا با استفاده از چاه های جذبی باعث آلوده شدن منابع آبی سطحی و زیر زمینی می شود و اگر مراقبت نکنیم، منابع آبی آلوده شده و از بین می روند.
  وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ضروری است مراقب باشیم تا کیفیت منابع مالی نیز حفظ شود. علاوه بر فاضلاب شهری، فاضلاب صنعتی نیز باعث آلودگی منابع آبی می شود و باتوجه به اینکه فاضلاب صنعتی حاوی مواد شیمیایی است، به مراتب خطرناک تر از فاضلاب شهری است. همچنین در صنعت کشاورزی نیز از کود اضافی استفاده می شود و پساب های کشاورزی نیز آلودگی محیط زیست و بیماری انسان ها و دام ها را به دنبال دارد.
  چیت چیان با بیان اینکه دولت یازدهم مسئله آب و فاضلاب و محیط زیست را در اولویت قرار داده است، گفت: وزارت نیرو جمع آوری و تصفیه فاضلاب را در اولویت قرار داده است و احداث تصفیه خانه بناب نیز در همین راستا انجام گرفت.

  گروه زیست محیطی یاشیل میشو

  https://telegram.me/yashilmishoNGO   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net