جمعه 29 بهمن 1395

  تغییرات اقلیمی دلیل افزایش تنوع گونه ای اسب ها

  زیست بوم/منصوره محمدی*: جدیدترین نتایج مطالعات دیرینه شناسان اسپانیایی و آرژانتینی نشان داده است تغییرات محیط زیست و اکوسیستم منجر به تکامل اسب ها در طول 20 میلیون سال گذشته شده است. 
  به گزارش زیست بوم و به نقل از ساینس دیلی این تیم 140 گونه از اسب ها را که بیشتر آنها منقرض شده اند مورد بررسی قرار داده است. نتایج این بررسی نظریه های کلاسیک تکاملی اسب ها را که موفقیت شان را مربوط به سازگاری در طول زمان در پاسخ به گسترش مراتع در حدود 18 میلیون سال گذشته می داند، به چالش کشاند.
  " از دید نظریه کلاسیک، با پدید آمدن  مراتع، اسب ها توانستند سریعتر تکامل پیدا کنند و توسعه دندان که در برابر ساییدگی های قوی، مقاوم تر بودند، در نتیجه استفاده از یک رژیم غذایی چمنی اتفاق افتاده است. اسب ها همچنین با هضم  موادغذایی بی کیفیت و به عنوان یک استراتژی حفاظتی در برابر شکارچیان در این زیستگاههای باز، بزرگتر نیز شدند".
  اما آیا انداره بدن و دندان در تسریع فرایند تکامل تاثیرگذار بوده است؟ به نظر می رسد که این عوامل تاثیری در تسریع فرایند تکامل نداشتند. با توجه به نتایج پژوهش های جدید، احتمالا این تغییرات تکاملی آهسته تر از آنچه که قبلا فرض می شده اتفاق می افتد.
  در واقع کانتاپیدرا و همکارانش نشان دادند که همه این گونه های تازه تکامل یافته از اسب ها، از نظر اکولوژیکی بسیار شبیه به هم بودند.
  در نتیجه، نتایج جدید به نقش عوامل خارجی، مانند افزایش ناهمگنی محیط زیست به عنوان نیروی اصلی فرایند تکاملی اسب ها اشاره می کنند.
  تغییرات اقلیمی مسئول افزایش تنوع گونه ای اسب ها
  مانوئل هرناندز از دانشگاه مادرید اشاره می کند که" تغییرات محیطی می تواند تکه های زیستگاهی بیشتری در موزاییک اکوسیستم ایجاد کند که در این تکه ها، جمعیت اسب ها در یک محیط ایزوله با نیازها و سازگاری های مشابه، می توانند تکامل یابند که این امر منجر به ایجاد گونه های مختلف با ظاهر مشابه می گردد".
  خوزه لوییس پرادو از دانشگاه بوینس آیرس نیز اشاره می کند "این نظریه احتمالا در اکوسیستم هایی با ذخایر بالای انرژی و بیوماس امکان پذیر بوده، زیرا درغیر اینصورت، گونه های بسیار مشابه در یک رقابت تنگاتگ بایکدیگر قرار می گرفتند، تا بتوانند زنده بمانند". 
  ماریا ترزا آلبرد از موزه علوم طبیعی مادرید نیز بابر این باور است که" تنوع بخشی اسب ها دو بار دیگر نیز در پی تغییرات سطح دریا در 11 و 4 میلیون سال گذشته صورت گرفته است که منجر به مهاجرت اسب ها از شمال آمریکا به اوراسیا و آفریقا شده است.
  وی همچنین تغییرات محیطی را از عوامل افزایش تنوع گونه ای اسب ها دانست.
  * کارشناس ارشد محیط زیست/مترجم


   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net