پنجشنبه 7 ارديبهشت 1396

  خاورمیانه دومین چشمه بزرگ تولید ریزگرد در جهان است

  رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: خاورمیانه پس از صحرای آفریقا دومین چشمه بزرگ تولید ریزگرد در جهان است.به گزارش خبرنگار مهر٬ داوود پرهیزکار ظهر چهارشنبه در همایش بحران دریاچه نمک که در تالار مفید دانشگاه قم برگزار شد با اشاره به اینکه شرایط خشک و کم بارش در منطقه ناشی از گردش کلی جو است، اظهار داشت: در نیمکره شمالی و جنوبی سه حلقه جریان جوی را مشاهده می‌کنیم که قرینه هم عمل می‌کنند و موجب فرونشینی هوا و کاهش بارش شده‌اند.

  وی با بیان اینکه این انرژی‌های جوی بسیار وسیع و بزرگ هستند و بشر نمی‌توانند تغییری در آن ایجاد کند، افزود: باید بپذیریم که کشور ما یک کشور کم آب است.

  رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: خاورمیانه پس ازصحرای بزرگ آفریقا دومین چشمه بزرگ گرد و خاک در جهان است.

  وی گفت: گرد و خاک تنها محصول داخلی نیست بلکه گرد و خاک‌هایی داریم که از شمال آفریقا به سمت ایران می‌آید که از نظر اندازه بسیار ریز هستند و در لایه‌های بالایی جو هستند.

  پرهیزکار با اشاره به اینکه گرد و خاک در سازمان هواشناسی یک ریشه بسیار قدیمی دارد، افزود: واژه ریزگرد در اصطلاح شناسی هواشناسی هیچ جایگاهی ندارد.

  به گفته وی٬ دو عامل را می‌شود برای فراوانی پدیده گرد و خاک در نظر گرفت که یکی خشکسالی و دیگری توسعه ناپایدار است.

  رئیس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: در مسئله خشکسالی تکرار کم بارشی را در کشور داریم که مدام اتفاق افتاده و یک درجه دمای جو زمین نسبت به دوره پیش از صنعتی شدن افزایش پیدا کرده است.

  وی با بیان اینکه گرمایش جهانی امروز به نخستین چالش جهانی تبدیل شده است، گفت: در همین راستا ۱۹۷ کشور تعهدنامه‌ای امضا کردند که جلوی انتشار گازهای گلخانه‌ای را بگیرند.

  پرهیزکار ادامه داد: وقتی دمای زمین افزایش پیدا می‌کند، پدیده‌های ما دمای بالا بیشتر رخ می‌دهد و شاهد هجوم هوای گرم خواهیم بود که موجب رخ دادن خشکسالی های مکرر می‌شود.


   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net