يکشنبه 14 خرداد 1396

  فضای سبز جایگزین معادن شن و ماسه پایتخت شود

  عضو مجمع نمایندگان استان تهران با تاکید بر ایجاد فضاهای سبز با توقف فعالیت معادن شن و ماسه،گفت: بسیاری ازمعادن شن و ماسه در تهران استانداردهای صنعتی را برای فعالیت رعایت نمی کنند.
  به گزارش خانه ملت، عبدالرضا هاشم زایی با اشاره به اینکه فعالیت معادن شن و ماسه درجنوب تهران بارها مورد نقد فعالان محیط زیست قرارگرفته است، گفت: فعالیت معادن شن و ماسه باعث افزایش آلودگی هوا شده و نقش موثر این معادن در آلودگی هوا بی تاثیر نیست، زیرا نکات موثر درکاهش آلودگی هوا ازسوی معادن شن و ماسه رعایت نشده و قوانین ایمنی هیچ گاه مورد توجه نیست.

  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهروپردیس درمجلس شورای اسلامی، با انتقاد ازنبود نظارت های کافی برعملکرد معادن شن و ماسه، افزود:  اقدامات دستگاه ها و نهادهای ذی ربط برای توقف فعالیت معادن شن و ماسه نه تنها درپایتخت بلکه درهیچ نقطه ازکشور قابل قبول نیست، زیرابه همان اندازه که فعالیت این معادن درافزایش آلودگی هوای تهران موثراست؛ درمیزان آلودگی هوای سایر کلان شهرها ی کشور نیز نقش بسزایی دارد.

  وی با بیان اینکه فعالیت معادن شن و ماسه در نقاط دور دست کشور هم طبق استانداردهای صنعتی نیست، تصریح کرد: دلیل هجوم ریزگردها با منشاء داخلی تا حدودی به فعالیت این معادن ارتباط دارد، بنابراین یکی از راهکارهای موثر در کاهش آلودگی هوا در تهران تعطیلی کامل معادن شن و ماسه و ایجاد فضای سبز و مکان های تفریحی برای مردم است؛ البته برای تغییرکاربری این مکان ها دولت توانایی اختصاص منابع لازم وبودجه کافی را ندارد و بخش خصوصی باید وارد این موضوع شود.

  هاشم زایی با تاکید بر اینکه می توان پس از پایان فعالیت معادن شن و ماسه در جنوب تهران برای جلوگیری از افزایش آسیب های اجتماعی این فضاها را تبدیل به تفرجگاه برای مردم کرد،گفت: درتمامی کشورهای دنیا با حفاظت از اراضی و ایجاد فضاهای سبز درایجاد مکان های تفریحی برای مردم اقدام می کنند که متاسفانه درکشور ما به این موارد هیچ توجهی نمی شود؛ به طوری که بارها دیده شده توقف فعالیت این معادن، مکانی برای تردد معتادان و افراد بی خانمان ایجاد کرده است.

  عضو مجمع نمایندگان استان تهران با بیان اینکه معادن شن و ماسه باید تبدیل به فضاهای تفریحی شود، افزود: دولت می تواند پس ازتوقف فعالیت معادن شن و ماسه این اماکن را به بخش خصوصی برای ایجاد تفرجگاه ها و مکان های تفریحی واگذار کند.


   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net