يکشنبه 18 تير 1396

  تکثیر در شرایط نیمه طبیعی یکی از گزینه های احیاء یوزپلنگ آسیایی

  اکبری معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد تکثیر در شرایط نیمه طبیعی را یکی از گزینه های احیاء یوزپلنگ آسیایی در استان یزد دانست.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، اکبری معاون فنی اداره محیط زیست یزد گفت: اگرچه در حوزه ایران مرکزی طی دهه اخیر، جمعیت طعمه های یوز در مناطق چهارگانه روند مثبتی داشته و با شکل گیری قرق های اختصاصی و نیز انجام فعالیت های همیاری در آن قرق ها جمعیت حیات وحش برجسته به ویژه کل و بز ،قوچ و میش و جبیر در زیستگاههای آزاد افزایش قابل توجهی داشته است اما متاسفانه روند مشاهدات یوزپلنگ آسیایی در این عرصه مثبت نبوده و در همین راستا بررسی های کارشناسی، ضرورت پرداختن به روش های متمرکز برای احیاء یوزآسیایی را پیش از پیش مشهود ساخته است.
  اکبری اظهار نمود: اگرچه علت کاهش مشاهدات یوز علی رغم افزایش جمعیت طعمه ها به درستی مشخص نیست اما برخی کارشناسان اعتقاد دارند توسعه فعالیت ها ی معدنی در زیستگاههای بکر و ایجاد جاده های دسترسی متعدد در مناطق آزاد موجب ایجاد ناامنی برای یوزپلنگ شده و بقاء آن در خارج از مناطق حفاظت شده را کاهش داده است و از آنجا که یوزپلنگ گونه ای با قلمرو وسیع است تحت تاثیر این تخریب ها بخشی از جمعیت خود را از دست داده است.
  معاون فنی محیط زیست یزد با اشاره به اینکه افزایش کیفی جاده ها به ویژه یکطرفه شدن آن ها، تصادفات جاده ای حیات وحش را به شدت افزایش داده و مشکلات عدیده ای را برای بقای یوزپلنگ فراهم آورده است عنوان نمود: اما با این وجود سازمان حفاظت محیط زیست در راستای وظایف ذاتی خود علاوه بر برنامه ریزی برای تشدید حفاظت در زیستگاه های مستعد و پویا از نظر حضور یوزپلنگ آسیایی، در تدارک به کارگیری روشهای مدیریت متمرکز از جمله تکثیر در شرایط نیمه طبیعی می باشد.
  وی منظور از تکثیر در شرایط نیمه طبیعی را صرفا فراهم آوردن امنیت بیشتر برای زادآوری یوزپلنگ در یک عرصه وسیع با لحاظ شرایط طبیعی دانست و افزود: بنابراین به هیچ وجه تکثیر در عرصه های کوچک و یا با دخالت های موثر انسانی نظیر تغذیه مصنوعی و مانند آن ها مورد توجه نبوده و عمده تلاش مدیریتی برای پیشگیری از خروج یوز از منطقه و نیز عبور آن از محدوده های پرخطر نظیرجاده ها و زیستگاههای تخریب شده از فعالیت های معدنی و .... می باشد.
  این مقام مسئول اظهار داشت: بدیهی است در صورتی که سازمان حفاظت محیط زیست در بررسی های کارشناسان داخلی و نیز اخذ مشاوره کارشناسان بین المللی به نتیجه قطعی در این زمینه برسد بلافاصله بهترین گزینه های ممکن در حوزه استان یزد که احتمالا در شهرستان بافق یا اردکان خواهند بود مد نظر قرار گرفته و همزمان با تهیه طرح رایزنی ها برای تامین اعتبار مورد نیاز شروع خواهد شد.
  اکبری خاطر نشان کرد: مهمترین تنگنا در اجرای این پروژه محدودیت اعتبارات بوده و انتظار می رود با همکاری دستگاههای مرتبط و نیز با همیاری دوستداران طبیعت و محیط زیست ایران امکان اجرای این پروژه و نجات یوزپلنگ آسیایی فراهم شود.   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net