« اولین همایش ملی روز چوپان(چوبان گونو) »

  بنام پروردگار زیبائیا

  اولین همایش ملی روز چوپان

  اولین همایش ملی روز چوپان درایران ، با ابداع و ابتکار گروه یاشیل میشو شبستر در تاریخ 29/2/95 با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیز داری کشور جناب آقای دکتر جلالی و معاونین سازمان ، نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی سرکار خانم دکتر معصومه آقاپور،مدیران مراتع و چوپانان نمونه سراسر کشور ، مسئولین استانی و شهرستانی ،اقشار مختلف مردم بومی و400نفر از چوپانان محلی به میزبانی گروه یاشیل میشو در شهرستان شبستر به شکل باشکوهی برگزار گردید. گروه یاشیل میشو اولین ابداع کننده روز چوپان در طول 12 سال گذشته بوده و موفق گردید طرح خود را به عنوان روز ملی چوپان در سطح کشور مطرح و برگزار نماید.

  سخنران اول همایش بعد از خوش آمد گویی مسئول گروه یاشیل میشو ، جناب دکتر هادر آبادی مدیر کل ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها و مراتع بود که با استناد به جایگاه دامداری و کشاورزی و شغل چوپانی در آیات و روایات ، اظهار داشتند: در گذشته به اشتباه در کتاب های درسی ، چوپان فردی دروغگو معرفی شده بود که الحمدلله از کتب درسی حذف شد، چوپان فردی مولد، یک از پایه های اساسی اقتصاد، موثر در امنیت کشور ،حافظ محیط زیست و روح بزرگ و سلامت نفسانی او متاثر از بزرگی روح طبیعت والهام خدایی است. با توجه به اینکه مقام رهبری امسال را سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامگذاری نمودند همین همایش یک ازاقدام های مهم در این امر است چرا که چوپان های یک کشور از شاخه های اقتصادی آن محسوب می شوند.باید امروز چوپان را مدیر مرتع بدانیم نه مخرب مرتع، باید شغل چوپانی را یک فرصت بدانیم نه یک تهدید. سازمان جنگل بانی و ریاست محترم آن و مسئولین سازمان نیز بر همین تفکر هستند و به همین علت روز چوپان با عشق و علاقه فراوان برگزار می شود اکتفا نخواهند کردواقدامات جدیدی را در این زمینه شروع خواهیم نمود.

  سخنران دوم همایش سر کار خانم آقاپور با تبریک ایام شعبانیه ،و تکیه بر احادیث به سخنرانی در مورد شغل و فرهنگ چوپانی و نقش چوپان در توسعه و اقتصاد پرداختند و اهمیت شغل چوپانی و دامداری را همانند نمکی دانستند که لازمه سبد غذایی تمام خانواده ها می باشد. سخنران ، سابقه چوپان را به جشن باد بره معروف بوده با دوره ساسانی مرتبط دانستند.

  دکتر آقا پور بعد از تشریح جایگاه چوپان و دامداری در اقتصاد مقاومتی،و جایگاه شغلی این قشر در کشورهای پیشرفه ، به چند مورد ازمشکلات آنان پرداخته و مهاجرت به شهر،عدم علاقمندی جوانان به دامداری سنتی، وجود دلالان در عرصه دامداری و نبود حمایت های قانونی محکم در زمینه چوپانی اشاره نمودند و راهکارهای گرایش به روش های نوین دامداری،توسعه صنعت دامداری و حمایت های آموزشی و تخصصی چوپانان را واظهار داشتندباید تکنولوژی اسیر انسان باشد نه انسان اسیر تکنولوژی ، بنابراین استفاده صحیح از تکنولوژهای جدید می توان اقتصاد چوپانی را رونق داد.در پایان سخن با استفاده از جملات ادیبانه ،ایام شعبانیه و حضور مهمانان و فرهنگ والای شهرستان شبستر را مورد تمجید قرار دادند.

  آقای دکتر جلالی پس از حضور در پشت تریبون ،حضور مهمانان و تلاش گروه یاشیل میشو در راستای برگزاری روز ملی چوپان را مورد تقدیر قرارداده و ادامه دادند که شغل جوپانی از مشاغل تعدادی از انبیا بوده وچوپان ارتباط مستقیم با طبیعت دارد، برای تعادل مراتع تلاش می کند. با توجه به وجود خطر بیابان زایی ،گرم شدن زمین ، کمبود آب شیرین ، سازمان جنگل بانی اقدامات خوبی را در سطح کشور به ویژه در حاشیه دریاچه ارومیه ، شروع کرده است و درمورد مسایل چوپانان نیزاقدام به کد بندی تخصصی آنان خواهد شدتا صرفا به اجرای همایش اکتفا نشودهرچند همین همایش نیز یک از راه کارها بود. همچنین ایشان بیان داشتند که اگر بخواهیم زندگی شاداب داشته باشیم و به اقتصاد مقاومتی مد نطر سیاست های ابلاغی مقام رهبری و دولت محترم برسیم باید جامعه نگری و مشارکت مردمی را که دو اصل مهم هستند دنبال کنیم . امروز هم می توان همانند چوپانان قدیم، با استفاده از گرفتن بذر علوفه های خوش خوراک و بذر پاشی ، نقش چوپان را در تعادل دام و مراتع تقویت کرد. .

  جناب آقای دکتر جلالی به همراه هیات همراه و تمامی مهمانان با استفاده از خودروهای پیش بینی شده از محل سخنرانی برای بازدید میدانی از پناهگاه زیست محیطی یاشیل میشو در دامنه های کوهستان میشو داغ منطقه ماجین شبستر و مراتع عزیمت و در مسیر حرکت توسط مردم بومی واعضای گروه یاشیل میشو در جلوی شهرداری دریان با نواخته شدن موسیقی سنتی عاشیقلار و پذیرایی ، مورد استقبال مردمی قرار گرفتند.

  دیگر سخنران همایش جناب آقای جوان شیر دارای دکترای اکولوژی و عضو هیت علمی دانشگاه تبریز بودند که به تعدادی از طرح های اجرای شده در حفظ و توسعه جنگل ها و مراتع که در دولت های گذشته اجرایی شده اشاره کردند و به بیان اشکالات این طرح ها و خطراتی که متوجه جنگل و منابع طبیعی شده است پرداختند.

  سخنران پایانی همایش آقای عادلی نیا مسئول گروه یاشیل میشو بودند که ضمن تقدیر از حضور مقامات کشوری و استانی و شهرستانی و مجموع مهمانان به تشریح سابقه تشکیل و فعالیت های گروه مردم نهاد یاشیل میشو در 18 سال گذشته پرداخته و ادامه دادند که:

  حضور دایمی چوپان به لحاظ وابستگی معیشتی به مرتع می تواند جایگاه آنان را به عنوان یک پتانسیل بالقوه اثرگذار در حل معضلات حوزه منابع طبیعی و محیط زیست مشخص و تصمیم سازی و تصمیم گیری ها را سمت و سو دهد.هدف این همایش ،ایجاد و بسط تعامل با قشر فراموش شده چوپان ها در جهت حفظ و حراست ازمنابع طبیعی و محیط زیست ، توجه به جایگاه چوپانان در عرصه های منابع طبیعی ، ایجاد ارتباط اصولی ومنطقی با این عزیزان برای کاهش مشکلات فعلی و برداشتن گام های پایدار در عرصه های محیط زیست و منابع طبیعی است.

  روز چوپان 11سال است که به ابتکار گروه زیست محیطی یاشیل میشو شبستر با شرکت دوستداران محیط زیست و چوپانان منطقه پس از شروع قرق پاییز برگزار میشود. تاکنون بیش از 400 نفر از چوپانان با اولویت افراد دارای بیش از 100 راس گوسفند تحت پوشش فعالیت های گروه قرار گرفته اند که عمدتا حوزه ی حاشیه کوهستان میشو داغ و آبادی های داخل منطقه شکار ممنوع میشو داغ را شامل می گردندکه مساحت این حوزه بالغ بر 000/50هکتار میباشد.

  از نتایج عمده ای که میتوان از برگزاری روز چوپان به صورت منطقه ای در 11 سال گذشته بدست آمده می توان به ایجاد اعتماد سازی و تعامل ، توقیف 32 قبضه سلاح شکاری و تعدادی لاشه شکار شده درمنطقه شکار ممنوع،رها سازی تعدادی توله گرگ گرفتار شده در حمله سگ های چوپانان و نجات چند گرگ گرفتار شده در استخر های پلی پوش در منطقه یا متولد شده در محدوده مسکونی ،ایجاد پشتوانه لازم جهت حفاظت از حیات وحش ،توجه به اهمیت طرح های قرق مراتع،ایجاد فرهنگ خود داری و جلوگیری از آتش زدن گون ها واجتناب از ریشه کنی گیاهان ،احیای چشمه های کوهستانی متروکه واستفاده بهینه از آنها و نیز هدایت آنها به گوسفند سراها ،درختکاری محدوده گوسفند سراها(آغل) ،بذر پاشی قسمتی از عرصه های منابع طبیعی میشو داغ، کاهش آمار آتش سوزیها،تغییر الگوی منبع تامین سوخت از گون به هیزم و سوخت های فسیلی،ارتقای نقش کلیدی و مدیریتی چوپانان در حفظ و توسعه و بهره برداری اصولی از مراتع (عملیاتی کردن شعارگله را برای مرتع و مرتع را برای گله )که همگی نتیجه تعامل متقابل گروه با چوپانان بود، بر شمرد.

  تغییر رویکرد چوپانان و بهره برداران محلی و تاثیر گذاری آن در عرصه و می توان با مقایسه اکو سیستم ضلع شمالی حوزه شهرستان مرند با ضلع جنوبی شهرستان شبستر(کوهستان میشو داغ) ،تلاش برای زدودن و حذف کلمه چوپان دروغگو از ادبیات عمومی، تشویق و تاثیرگذاری کشوری برای معرفی چوپان نمونه، تاسیس موسسه چوپانان میشو داغ،ترغیب چوپانان برای پوشش همایش های سالانه از جمله نتایج اقدام های فرهنگی محسوب می شوند.

  ما ادعا داریم که:چوپان یعنی چشم های همیشه بیدار و همیشه حاضر در عرصه منابع طبیعی ،چوپان یعنی قدرت به هم پیوستن ،چوپان یعنی کم توقع ترین قشر جامعه ،چوپان یعنی تولید کننده واقعی تولیدات ناخالص ملی و همسویی با سیاست های اقتصاد مقاومتی .

  می خواهیم چوپان را از حالت دروغ گویی ادیبانه خارج کنیم و بگوییم که چوپان دست قوی و قدرتمند و توانای منابع طبیعی ،محیط زیست ،نیروی انتظامی ، میراث فرهنگی وامنیت اجتماعی و امنیت ملی مرزها در امر مدیریت عرصه های ملی است . چوپان چشمان همیشه بیدار در دور افتاده ترین نقاط کشور است .امروز نیاز به تغییر نگرش است؛ کلید اصلی راه حل مشکل عمده مرتع ، جنگل، تنوع زیستی در دستان این چوپانان عزیز هست .

  باید با ایجاد حساسیت لازم در سطوح حوزه دولتی ، بهره برداران و چوپانان حرکت کرد تا به حل معضل برسیم و این زمانی محقق خواهد شدکه همزمان باتغییر نگرش ، جایگاه حقیقی و حقوقی و مالکیتی قانونی از قبیل بیمه ، بازنشستگی، آفرینش نوعی مالکیت حقوقی و معنوی درچهار چوب قانون برای این قشر به وجود آوریم . باید تعامل ما با چوپان یک تعامل فنی ، علمی ، تجربی و قانونی دوجانبه باشد .

  باید آن مقدار که در اختیار سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری است و آن مقدار هم که مستلزم ارائه لوایح و قانون خواهد بود از امور تشریفاتی خارج و جایگاه حقیقی و حقوقی و معنوی واقعی تعریف کنیم بایستی توسط دولت مردان و برنامه ریزان پیشنهاد شود.

  امروز گروه زیست محیطی یاشیل میشو و چوپانان زحمت کش منطقه می خواهند خدمتی دیگر بر خدمات خود بیافزایند و آن اینکه می خواهند تجربیات یازده سال خود را در امر بهره برداری اصولی از مراتع ، در حفظ پوشش گیاهی و خاک ، در حفظ عرصه رودخانه و پاکسازی کوهستان ،مراقبت شبانه روز از عرصه های ملی را به تمام کشور عرضه کند.

  در پایان ضمن اشاره به بعضی از مشکلات از جمله عدم همکاری تعداد انگشت شماری از مسئولین شهرستانی و استانی با اهداف کلان ومغایرت نگرش آنان با ارزش ملی چوپان ، مشکل واکسیناسیون دام ها،ایجادآلودگی زیست محیطی درحوزه رودخانه ها،عدم پاسخ گیری با پیگیری شش ماهه در مورد تشکیل صندوق غیر دولتی حمایت از محیط زیست که مبلغ 200میلیون ریال نیز به صورت وقف تامین شده، حضور ضعیف مسئولین محیط زیستی در رفع مشکلات زیست محیطی شهرستان، ...از حضور تمامی مسئولین و مهمانان در همایش و حضور در پناهگاه زیست محیطی یاشیل میشو در دامنه های کوهستان میشو داغ تقدیر و تشکر نمودند.در مراسم اختتامیه تابلوهای مزین به تصویر کوهستان میشو وتصویر رمه و چوپان به منتخبین همایش اهدا شد. و کلیه مهمانان برای صرف شام به سالن غذا خوری شنلیک شبستر راهنمایی شدند.

  سایر اخبار همایش:

  استقبال رسمی وسنتی از معاون وزیر کشاورزی و ریاست سازمان جنگلها و مراتع و آبخیز داری کشور ، در مجتمع فرهنگی دادرس مقبره شیخ محمود شبستری توسط مستقبلین و گروه کودگان گروه یاشیل میشوبا هدیه دسته گل وریختن برگ گل در مسیر حرکتی مهمان از جلوه خاصی برخوردار بود.

  خواندن سرود خوش آمد گویی وسرودچوپان توسط کودکان با استفاده از لباس آذری ،همچنین خوانده شدن دکلمه ای در مورد معرفی فرهنگ وفرهیختگان شهرستان شبسترومحیط زیست توسط یکی از نوجوانان در مراسم همایش مورد تشویق تمامی مهمانان قرار گرفت.

  اجرای ترانه های آذری و اشعاربا مضمون چوپان و اهمیت چوپان و مرتع توسط سه گروه جداگانه موسیقی سنتی( عاشیقلار) و شعرا ، اجرا مراسم سنتی تکم گردانی ساعات فرح بخشی رابرای حاضرین بوجود آوردند.

  حضور تعدادی از چوپانان در پشت تریبون و طرح مشکلات کاری و پاسخگویی همزمان مسئولین شهرستانی به صورت مناظره ای از ابتکارات ونقاط قوت پرسش و پاسخ بود.

  اجرای کارآواهای چوپانی سایر استان ها توسط نمایندگان اعزامی نیزاز جایگاه ویژه ای برخوردار بود.

  اعلام خبر تحویل مقدار50 هزار دز واکسن تب برفکی دامی با پیگیری نماینده مجلس دهم شبستر به اداره دام پزشکی برای پیشگیری از بیماری ،همچنین انجام توافق کتبی و صدور دستور رفع مشکلات تعدادی از چوپانان در روستای کندرودتوسط آقای دکتر جلالی و خانم دکترآقاپوردر زمان اجرای همایش ضمن ایجاد شادی و امید در چوپانان ،تشویق های مکرر را در پی داشت.

  انتقال همزمان کلیه مهمانان در معیئت مسئولین کشوری،استانی و شهرستانی به پناهگاه زیست محیطی یاشیل میشو در ارتفاعات میشو داغ و استقبال و پذیرایی مردمی دربین مسیرحرکتی ، نشان از ،توانمندی سازماندهی ، برنامه ریزی مجریان همایش وفرهنگ والای مردم بومی داشت.

  انعکاس سریع خبر همایش در تعدادی ازنشریات و سایت های رسمی نیز نشان ازاهمیت ملی همایش داشت.


   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net