لینک های مفید
   سازمان حفاظت محيط زيست
   سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور - GSI.ir
   سازمان هواشناسی کشور
   مؤسسة تحقيقات جنگلها و مراتع
   موسسه جغرافيايي و گيتاشناسي
   مرکز اطلاعات و منابع علمي ايران
   مناطق چهارگانه زیست محیطی ایران
   دانشنامه پستانداران ایران
   دانشنامه پرندگان ایران
   
  نظرسنجی

  مهمترین عامل موثر در کاهش جمعیت حیات وحش کشور کدام است؟
   
   
  نظرسنجی 6

  با تصویب قانونی مبنی بر ممنوعیت شکار و جمع آوری سلاح های شکاری موافق هستید؟   
   
  طرح سال 1384


  مقدمه
  بي گمان شهرستان شبستر بعنوان يكي از مناطق 19 گانه استان آذربايجان شرقي با سابقه اقتصادي ، فرهنگي ، اجتماعي و تاريخي درخشان بي نياز از معرفي بوده و سوابق درخشان آن مي باشد ، مشاركت و حضور فعالانه و ارزشمند در تمامي فعاليتهاي اقتصادي و اجتماعي و سياسي و پيشتازي در تحولات علمي و فرهنگي استان حتي كشور كه ثمره آن تربيت ده ها شاعر ، فيلسوف ، عارف ، دانشمند و .... مي باشد .
  شهرستان شبستر در غرب آذربايجان شرقي با وسعت 2750 كيلومتر مربع قرار گرفته و در بين شهرستان مرند – تبريز – ورزقان – خوي – سلماس و درياچه اروميه محدود است . شهرستان شبستر بر سر راه تبريز – سلماس و در مسير خط آهن تبريز- تركيه – اروپا واقع شده است . شهرستان شبستر داراي سه بخش ، مركزي ، صوفيان و تسوج مي باشد .
  كوهستان ميشو با جهت شرقي – غربي بطول بيش از يكصد كيلومتر و عرض سي كيلومتر مانند ديواري سرتاسر شمال منطقه را مي پوشاند و اين شهرستان را از شهرستان مرند و خوي جدا مي كند . اين كوهها در امتداد كوههاي قره داغ قرار گرفته و بلندترين قله آن علي علمدار مي باشد.


  ويژگيهاي طبيعي
  مناطق خوش ييلاقي ميشو داغ به عنوان يك منطقه كم نظير با تنوع زيستگاهي وگونه اي با جمعيت قابل توجهي از حيات وحش ، كه امروز در ميان مناطق مختلف به علت تخريب زيستگاهها و انهدام گونه ها رغبت كمتري را برمي انگيزد در گذشته در شبكه منطقه اي جزو ارزشمندترين هاي كشور بوده و منطقه اي غير قابل جانشين به حساب مي رفت و از نظر پاره اي از ويژگيها هاي منحصر به فرد سرآمد همه آنها بوده و از شهرتي والا در سطح كشور برخوردار بوده است .
  ميشو داغ در اشل اكوسيستميك آذربايجان به عنوان يك زيستگاه پيراموني و پشتوانه اي براي بقاي بيوتاي اندميك آذربايجان محسوب مي شود و تنوع گونه اي فلورآن يعني وجود بيش از 385 گونه گياه شناخته شده با ارزش و پوشش گياهي و تنوع گونه اي اندميك مخصوص و منحصر به ميشو بيانگر ارزش و اهميت پوشش گياهي و حفاظت اين عرصه طبيعي است .
  با توجه به حساس بودن كل محدوده ميشو از لحاظ قرار گيري دربين منطقه حد فاصل مناطق حفاظت شده مركان و منطقه شكار ممنوع يكانات از سمت شمال و شمال غربي و پارك ملي درياچه ملي اروميه از سمت جنوب داراي اهميت ويژه اي است و داشتن فون جانوري تنوع زيستي (بيوم) ارزشمند داراي اهميت فراواني است .
  شرايط اقليمي و آب و هوائي مخصوص اين منطقه يعني تحت تاثير قرار داشتن كل منطقه ميشو داغ از لحاظ جريانات مديترانه اي و رطوبي بودن جريانات بومي جنوبي كه تحت تاثير رطوبت درياچه اروميه است ، ميزان بارندگي اين منطقه را ايده ال براي رويش بسياري از گونه هاي منحصر بفرد نموده است .
  " فلورميشو داغ از نظر غناي پوشش گياهي حائز اهميت فراوان و بالاخص از نظر فلورسيستميك با تنوع گونه ها اهميت مهمي را در سطح كشور دارا است و به احتمال قريب به يقين در تمام ايران و شايد در تمام جهان به ندرت مي توان منطقه محدود كوچكي به وسعت ميشو داغ را يافت كه بتواند اين تعداد از اين گونه در يك مساحت كوچك ارائه كند . غناي فلوسيستميك منطقه علاوه بر جهات تاريخي تحولات گذشته ، تلاقي و تقاطع قلمروهاي گياهي متعدد از شرايط اكولوژيك ناشي است كوهي به ارتفاع 3155 متر به صورت توده اي فشرده با شيب هاي متعدد و داخل جلگه اي كه توده هاي هوائي از دره هاي متقاطع دريافت مي كند سر برافراشته و دامنه شمالي اين كوه بر تائيد پوشش گياهي بسيار غني ، تفاوت اساسي با همه مناطع مجاوردارد . فلور ميشو داغ كه مورد بررسي و شناسائي محققين قرار گرفته است داراي 385 گونه است .( كتاب فلورميشو داغ نوشته دكتر منافي ، دانشگاه تبريز)
  بواسطه خشكسالي هاي چند ساله اخير ، و نيز عدم وجود برنامه هاي مديريتي مدون از طرف ارگانهاي ذيربط و نيز به علت كم توجهي در كنترل و نظارت نسبت به استخراج كنندگان معادن و نيز از عمده ترين تعارضات در كوهستان ميشو مي توان به عدم تعادل دام و مرتع اشاره نمود، اين منطقه در طول سالهاي گذشته شاهد تخريبهاي بسياري بوده است . با توجه به اينكه درحركت بسوي توسعه يك نكته واضح و انكارناپذير است و آن اينكه توسعه بدون مشاركت مردمي ميسر نمي باشد و همين امر علت عمده عقب ماندگي اكثر كشورهاي جهان سوم مي باشد و تشكل هاي مردمي اجزاي بنيادين يك جامعه مدرن به شمارمي روند كه اين امر گامي موثر و بلند بسوي توسعه پايدار و پيشرفت كشور عزيزمان مي باشد.

  اهداف
  1- آموزش استفاده صحيح و به اندازه منابع خدادادي درجهت حفاظت از محيط زيست
  2- حفاظت از زيست بوم منطقه ميشو و تنوع مختلف گياهي و جانوري
  3- فرهنگ سازي دربين آحاد مردم خصوصا جوانان در زمينه حفاظت از محيط زيست
  4- معرفي پتانسيل هاي زيست محيطي منطقه و تلاش درجهت توسعه و حفاظت از آن
  5- جلب نظر مسئولين دولتي درجهت اجراي پروژه هاي زيست محيطي در منطقه
  6- جلب نظر خيرين منطقه در مشاركت و سرمايه گذاري در طرح هاي زيست محيطي
  7- اجراي برنامه هاي متنوع زيست محيطي
  8- تلاش در جهت توسعه پايدار
  9- تلاش درجهت ايجاد انگيزه نشاط و شادابي درمردم

  شرح سوابق گروه 
  علاقمندان و جوانان فعال در زمينه محيط زيست در شهرستان با درك مشكل زيست محيطي منطقه با جمع آوري كليه امكانات مادي و معنوي خود و با ياري ايزد منان تشكيل يك تشكل زيست محيطي بنام گروه زيست محيطي ياشيل ميشو تاسيس نمودند.

  چارت تشکيلاتي
  اين گروه در سال 1378 با تصميم هيئت موسسين كه شامل 10 عضو بود تشكيل گرديد و در ابتدا با انتخاب هيئت مديره موقت فعاليتهاي جاري را آغاز و در سالهاي بعدي با تشكيل جلسات مجمع عمومي كه اكثرا در مجموعه پناهگاه زيست محيطي خرمن يري تشكيل مي گردد. اعضا، هئيت مديره گروه را انتخاب و هيئت مديره نيز به تبع آن دبيركل گروه كه نماينده قانوني و حقوقي اين گروه مي باشد را معرفي مي نمايند و تصميم گيريهاي كلان گروه در جلسات هيئت مديره مطرح و مورد تصويب قرار مي گيرد.
  به تناسب ابعاد گستردگي فعاليت هاي گروه در قالب كميته هاي ذيل فعال مي باشند :
  كمتيه طرح و برنامه – دبيري - روابط عمومي – فني –بازرسي –تداركات – مالي - بانوان – پزشكي و عضويت اعضاء به صورت عادي ، فعال و افتخاري مي باشد
  توضيح اينكه اعضاي هيئت مديره و موسسين به صورت افتخاري خدمت مي نمايند .
   
  برنامه ها و استراتژيها
  با توجه به پايه مردمي گروه و اتكاي كامل به كمكهاي مادي و معنوي مردم ، فعاليتها و استراتژي گروه بر پايه فعال نمودن اقشار مختلف جامعه با توجه به تخصصهاي مورد لزوم درگروه مي باشد بطوريكه در تمام مديريتها ي داخلي و اجراي برنامه ها از تمام اقشار وصنوف استفاده گرديده و موتور متحركه بر اين پايه و بنياد قرار مي گيرد و با توجه به اينكه اكثر فعاليتهاي گروه براي عامه مردم ملموس و قابل درك مي باشد مشكلي در جهت توجيح و زمينه سازي براي اجراي برنامه ها نبوده و كليه برنامه ها به صورتي تبيين مي گردد كه با توجه به خواسته و گرايشهاي مردم منطقه لحاظ شده و در اين رابطه مسئله بومي سازي كاملا مورد توجه قرار مي گيرد .
  اهداف كلي در جهت حفظ و گسترش محيط زيست در منطقه مورد توجه گروه مي باشد و اين اهداف با زمينه سازي فرهنگي در جهت تبيين مسائل و مشكلات زيست محيطي در بين تمام اقشار جامعه انجام پذير مي باشد.
   
  فعاليتهاي انجام شده
   الف- فعاليتهاي زيست محيطي
  1- درختكاري (غرس نهال ) به تعداد نه هزار اصله با تنوع سازگاري محيط در كوهستان ميشو بخصوص در مجموعه پناهگاه خرمن يري
  2- تكثير نهال بومي منطقه به تعداد بيش از 4 هزار در كيسه هاي پلاستيكي و قوطي هاي فلزي
  توضيح : تعداد نفرات شركت كننده در اجراي برنامه هاي فوق بيش از 2000 نفر
  3- پاكسازي محيط كوهستان ميشو و محدوده شهر شبستر از مواد آلاينده (9 مورد)
  4- كنترل شكار حيات وحش توسط همياران سازمان عضو گروه ياشيل ميشو كه نقش بسيار مهمي در جلوگيري و محدود نمودن شكارهاي غير مجاز در سطح منطقه داشته است بيش از سيصد مورد بوده است .
  5- كشفيات ( اسلحه 10 قبضه – تله فلزي 1 عدد – خرگوش يك مورد – كبوتر چاهي يك مورد – جغد شاخ دار شاه بوف يك مورد – عقاب طلائي يك مورد )
  توضيح : اقلام كشف شده به غير از مورد دوم تحويل اداره محيط زيست شبستر گرديد
  6- همايشها ي سبز مردمي جهت آشنايي و توجه آحاد مردم و مسئولين به مقوله محيط زيست كه به ابتكار اين گروه در سطح كشور از سال 1380 كه معمولا در اواخر ارديبهشت ماه برگزار مي شود به تعداد پنج همايش سالانه كه با شركت (سال 80 هفتصد وپنجاه نفر – سال 81 يك هزار نفر – سال 82 سه هزار نفر – سال 83 پنج هزار نفر – سال 84 شش هزار نفر)
  7- همايش دامداران كه با دعوت از دامدارن و چوپانان حاشيه كوهستان ميشو جهت آشنائي با ارزشهاي زيستي و نقش دامدار و چوپان در حفاظت از عرصه هاي طبيعي و محيط زيست در قالب دو برنامه و با شركت بيش از سيصد نفر به صورت سالانه انجام يافته است
  8- همايش خيرين كه همه ساله با دعوت از خيرين شهرستان و مقيم مركز ، جلسات و همايشهايي جهت آشنائي و ايجاد علاقه و توجه اين قشر به حفظ ارزشهاي زيست محيطي و همچنين مشاركت و سرمايه گذاري در اين امر انجام مي گيرد
  9- همايش NGO هاي استاني كه درچند نوبت كه با اهدا ف مختلف منجمله آشنائي با فعاليتهاي گروه ياشيل ميشو و ايجاد تبادل آراء و نظرات وانتقال تجربيات و ....
  10-مداواي حيوانات وحشي مصدوم شامل عقاب طلائي ، عقاب ساري گپه ، جغد شاخدار (شاه بوف) ، دليجه ، سمور، پرندگان دريايي و ..... كه پس از بهبودي به زيستگاه طبيعي خود بازگردانده شدند .
  11- تعبيه بشكه هاي فلزي جهت تشويق مردم به پاك نگه داشتن محيط زيست 20 مورد
  12- برگزاري كارگاههاي آموزشي با همكاري اداره كل حفاظت محيط زيست استان
  13- انتشار بروشور و جزوات آموزشي به تعداد چندين هزار نسخه
  14- برگزاري اردو هاي آموزشي و تفريحي (در قالب 29 برنامه با مجموع 1347 نفر شركت كننده )
  15- برگزاري مسابقات فرهنگي با موضوعات زيست محيطي درسطح منطقه درقالب نقاشي و مقاله نويسي در مقاطع مختلف تحصيلي با همكاري اداره آموزش و پرورش شهرستان و دارآلقران بانوان شبستر
  16- راه اندازي سايت الكترونيكي گروه با هدف اطلاع رساني و معرفي فعاليتهاي گروه
  و نيز ايجاد يك بستر مناسب جهت تبادل افكار با علاقمندان محيط زيست
  17- تهيه و نصب تعداد قابل توجهي تابلو فلزي با موضوعات زيست محيطي و همچنين ديوار نويسي بيش از دوهزار مترمربع با موضوعات حفظ و حراست از ارزشهاي زيست محيطي
  18- اعتراض به نحوه استخراج سنگ باريتن از كوهستان ميشو به ارگانهاي ذيربط به جهت كم توجهي و عدم نظارت
  19- تاكسيدرمي حيوانات كشف شده از شكارچيان غيرمجاز جهت آشنائي مردم با ارزشها زيستي منطقه 7 مورد
   
  ب- طرحهاي عمراني :
  1- احداث مجموعه پناهگاه زيست محيطي خرمن يري كه اين بنا با متراژ 150 مترمربع زير بنا شامل 4 اتاق و يك انباري و سرويس بهداشتي با تجهيزات رفاهي با كاربري فعاليتهاي زيست محيطي ، ورزشي ، تفريحي و .....
  2- احداث دو واحد منبع آب به حجم 30 و 150 متر مكعب با هدف تامين آب شرب مصرفي و تامين آب نهالهاي غرس شده د رمجموعه خرمن يري وهمچنين جهت تامين آب شرب آبشخورهاي احداثي براي وحوش
  3- لوله كشي شبكه انتقال آب از چشمه به منبع هاي فوق به طول 300 متر به وسيله لوله هاي پلي اتيلن
  4- لوله كشي شبكه آبياري جهت تامين آب مورد نياز نهالهاي غرس شده به تعداد 3 هزار اصله در مجموعه پناهگاه خرمن يري بوسيله لوله هاي پلي اتيلن در قطرهاي مختلف به طول چند هزار متر
  5- احداث ساختمان مديريتي گروه : اين بنا در زميني به مساحت 230 متر مربع كه توسط يك فرد نيكوكار علاقمندبه محيط زيست خريداري و در اختيار اين گروه قرار داده شد و در سه طبقه درحال احداث مي باشد كه دوطبقه آن مورد بهره برداري قرار گرفته لازم به توضيح است طبق اطلاعات موجود اين گروه در بين تشكلهاي فعال زيست محيطي در سطح كشور تنها گروه مي باشد كه داراي ساختمان مستقل مي باشد علاوه بر رفع امورات گروه در نظر است به عنوان قطب آموزشي در شمال غرب كشور استفاده شود .
  6- طرحهاي آبخيزداري : اين طرح بوسيله لاستيكهاي فرسوده خودروها با هدف جلوگيري از فرسايش خاك در شيبهاي تند و همچنين تزريق آب به منابع زير زميني انجام مي گردد تعدادطرح انجام يافته به 4 مورد مي توان اشاره كرد .
  7- بازسازي چندين جان پناه در كوهستان ميشو
  8- بازسازي چندين چشمه كوهستاني
  9- ساخت و بازسازي چندين آبشخور براي وحوش

  ج- برنامه هاي ورزشي
  به اطلاع مي رساند كه در سال 1378 موسسين گروه به علت عدم وجود هيئت كوهنوردي در تربيت بدني نسبت به تاسيس هيئت كوهنوردي اقدام نموده اند كه اكثر فعاليتها در قالب اين دو تشكل انجام گرفته است
  1- كوهنوردي داخل كشور در قالب 43 برنامه به تعداد 447 نفر شركت كننده
  2- كوهنوردي خارج از كشور اولين تشكل زيست محيطي در سطح كشور كه موفق به صعود به قله آرارات تركيه در سال 1382 كه باهزينه شخصي اعضاء انجام گرديد .
  3- صخره نوردي
  4- كوهپيمائي عمومي
  5- پياده روي همگاني در قالب 9 برنامه شركت كننده 5 هزار نفر
  6- ورزش زمستاني تيوب سواري
  7- امداد كوهستان
  8- برگزاري كلاسهاي آمادگي جسماني و رزمي براي اعضاء گروه
  9- غارنوردي در 6مورد
  10-كشف غارتيل در شهرستان شبستر در سال 1379
  توضيح : در اكثر موارد اين گروه مبتكر اين حركتها در سطح شهرستان شبستر مي باشد.

  د- پيشنهادات
  1- طرح پارك جنگلي تپه غياث آباد : با توجه به خشكسالي هاي اخير و توسعه شهري و... باعث كاهش فضاي سبز در شهرستان گرديده كه گروه ياشيل ميشو درسال 1378 پيشنهاد احداث اولين پارك جنگلي شهرستان را با توجه به نياز منطقه و موقعيت مكاني تپه غياث آباد كه مشرف به شهر شبستر بوده داراي توان بالقوه اي جهت ايجاد پارك جنگلي را دارا ست را به مسئولين شهر پيشنهاد نمود كه با پيگيريهاي مسمتر خوشبختانه شهرداري شبستر نسبت به سرمايه گذاري در طرح ياد شده با مشاركت ياشيل ميشو اقدام نموده است .
  2- طرح شكار ممنوع سازي : با توجه به توان بالاي كوهستان ميشو و وجود ارزشهاي زيستي بالا كه در بخش ويژگيهاي طبيعي آورده شده اين گروه را واداشت نسبت به شكار ممنوع سازي از طرف سازمان حفاظت محيط زيست طرحي را پيشنهاد دهد كه بعد از پيگيريهاي مستمر اين گروه مراحل نهائي را طي مي كند ، از ويژگيهاي اين طرح اولين بار در سطح كشور به عنوان يك الگو به صورت مشاركتي مابين سازمان حفاظت محيط زيست و يك تشكل مردمي مي توان نام برد كه اين گروه آمادگي خود را جهت تقبل بخشي از هزينه هاي اجراي طرح را اشاره نمود .
   
  هزينه و نحوه اجراي برنامه ها
  با توجه به مردمي بودن تشكل و تامين هزينه هاي آن كه عمدتا از طريق جلب مشاركتهاي مردمي به صورت نقدي و غير نقدي و خدماتي تامين مي گردد.
  ارزش مشاركتهاي جذب شده حدود دو ميليارد ريال مي باشد .
  ارزش اموال منقول و غير منقول حدود يك ميلياردو پانصد ميليون ريال مي باشد .
  آمار برنامه هاي رسمي اجرا شده 380 برنامه
  آمار شركت كنندگان در برنامه هاي گروه نزديك به 50 هزار نفر

  افتخارات گروه
  1- ميزان جذب بالاي مشاركتهاي مردمي
  2- دارا بودن بيشترين فضاي ساختماني
  3- اولين گروه زيست محيطي داراي سابقه صعودبه قلل خارج از كشور
  4- پيشنهاد و مشاركت در طرح شكار ممنوع سازي كوهستان ميشو به عنوان الگوي نمونه
  5- ابتكار در برگزاري بزرگترين همايشهاي زيست محيطي مردمي در سطح كشور
  6- ابتكار در برگزاري همايش براي دامداران و چوپانان در سطح كشور
  7- عدم استفاده از بودجه دولتي با توجه به فعاليتهاي گسترده گروه
  8- آمار بالاي شركت كنندگان در برنامه هاي رسمي گروه   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net