چهارشنبه 20 فروردين 1393

  تیمار و رهاسازی یک کرکس مصری در خراسان شمالی

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: یک بهله کرکس مصری آسیب دیده  پس از مداوا و بهبودی در طبیعت خراسان شمالی رهاسازی شد.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در این باره گفت: یک بهله کرکس مصری حدود یک سال پیش درحالی توسط یک نفر از علاقمندان به حفظ حیات وحش به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تحویل داده شد که از ناحیه پا مصدوم بود و قابلیت پرواز نداشت.

  مهندس مطهری فزود: این پرنده کمیاب پس از حلقه گذاری رهاسازی شد و طی پرواز با شکوهی به دامان طبیعت بازگشت.

  وی با بیان اینکه کرکس مصری اکنون در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) بعنوان یک گونه در معرض خطر طبقه بندی شده است، افزود: استان خراسان شمالی هر ساله پذیرای تعدادی از این گونه نادر میباشد.

  کرکس کوچک یا کرکس مصری با نام علمی Neophron percnopterus گونه ای در معرض خطر انقراض از تیره عقابیان است و سومین گونه از خانواده کرکس ها در ایران می باشد.

  زیستگاه این پرنده از جنوب غرب اروپا و شمال آفریقا تا هند است که در ایران نیز مشاهده می شود.

  اندازه کرکس مصری (کرکس کوچک) ۵۳ تا ۶۵ سانتی متر است. کرکس مصری از سایر لاشخورها کوچکتر است، طرح بدنش در حال پرواز با بال‌های دراز، مستقیم و نوک تیز به رنگ سیاه و سفید و دم سه‌گوش سفید مشخص است.

  این پرنده اغلب در مناطق دشتی – استپ، کوهستان و کناره های جنگل به سر برده و در صخره های مرتفع آشیانه می سازد.

  کرکس مصری که نزدیک ترین گونه به هما است تنها پرنده شکاری است که از ابزار استفاده میکند و برای شکستن تخم سایر پرندگان بزرگ مانند هوبره یا شترمرغ از سنگ استفاده می کند.   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net