پنجشنبه 6 فروردين 1394

  نخستین دسته درناهای خاکستری وارد تالاب های نقده شدند

  رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: در ادامه کوچ بهاری پرندگان، نخستین دسته از درناهای خاکستری در تالاب های این شهرستان فرود آمدند.

  فرامرز سفری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این درناها در قالب دسته های چند صد تایی در تالاب های سلدوز، حسنلو، آق قلعه، درناگلی و سواحل جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه فرود آمده اند.

  وی اضافه کرد: کارشناسان حفاظت محیط زیست نقده در بازدیدها و گشت زنی های خود تاکنون بیش از 200 قطعه از این نوع پرنده را در تالاب های این شهرستان شناسایی کردند که هر روز به تعداد آنها افزوده می شود.

  سفری افزود: درنا از پرندگان مهاجر و عبوری است که همه ساله در اوایل بهار و اواخر تابستان برای استراحت، تغدیه و تجدید قوا برای ادامه مهاجرت وارد تالاب های این منطقه می شود.

  رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: این درناها در ادامه کوچ بهاری خود از عرض های جنوبی و شمالی آفریقا به نواحی شمال اروپا به مدت یک ماه در این تالاب ها به استراحت می پردازند.

  سفری با بیان اینکه برای حمایت و محافظت از این پرندگان گشت های شبانه روزی در این تالاب ها برقرار شده است، گفت: شرایط مناسب تغذیه و امنیت حاکم بر این تالاب ها موجب شده تا درناها این منطقه را برای استراحت و تغذیه خود انتخاب کنند.

  درنای خاکستری پرنده ای زیباست که دارای بیش از 110 سانتی متر طول است و شاه پرهای ثانوی سیاه بسیار دراز و آویخته و به شکل دم، این پرنده را از لک لک ها و حواصیل ها متمایز می سازد.

  بدن آن خاکستری سربی است و یک نوار پهن سفید که از پشت چشم شروع شده به طرفین سر و گردن ادامه پیدا می کند.

  آهسته و موزون راه می رود، هنگام احساس خطر گردن خود را راست می کند و در پرواز، گردن و پاهایش کشیده است و بالهای آن در انتها، چهارگوش به نظر می رسد.

  در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند.

  شهرستان نقده با 121 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net