دوشنبه 16 فروردين 1395

  تراز سطح آب دریاچه ارومیه به بالاترین سطح خود در دو سال اخیر رسید

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew):به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز پانزدهم فروردین سال جاری به ۱۲۷۰٫۷۸ متر از سطح دریا رسید.

  این تراز ۷۴ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال ۱۳۹۴ و ۶ سانتی متر نسبت به روز نهم فروردین سال ۱۳۹۵ افزایش نشان می دهد.

  همچنین تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در دو سال قبل (پانزدهم فروردین ۹۳ و ۹۴) به ترتیب ۱۱ و ۹ سانتی متر افزایش نشان می دهد.

  تراز روز ۱۵ فروردین سال جاری، بالاترین تراز سطح آب دریاچه ارومیه طی دو سال اخیر (از فرورین ۹۳ تا فروردین ۹۵) بوده است.

  این در شرایطی است که بارش ها از اول مهر تا ۱۳ فروردین در حوزه دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل ۱۸ میلی متر کاهش داشته است.

  دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

  در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

  تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه مربوط به روز چهاردهم فروردین ۱۳۹۵ می باشد.

  همانطور که در تصویر فوق مشخص است علاوه بر پر آب تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش هایی از قسمت جنوبی نیز که تا آذرماه سال گذشته کاملا خشک بود هم اکنون دارای آب می باشد.

  در تصویر فوق تفاوت عمق و پهنه آبی در یاچه ارومیه در روزهای چهاردهم فروردین ۹۵ و هفتم آذر ۹۴ به وضوح مشخص است

  مقایسه دو عکس هوایی از دریاچه ارومیه در تصویر فوق نشان می دهد که در روز هفتم آذر سال ۱۳۹۴ بخش جنوبی دریاچه ارومیه کاملا خشک و بخش شمالی آن بسیار کم آب بوده است اما در روز چهاردهم فروردین سال جاری علاوه بر پر آب شدن بخش شمالی دریاچه، بخش جنوبی نیز کاملا آبگیری شده است.   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net