چهارشنبه 18 فروردين 1395

  طبیعت ایران دستخوش تصمیمات ضد زیست محیطی

  طرح انتقال آب خزر ازجمله طرح‌هایی است که هر از گاهی به بهانه‌ای رسانه‌ای می‌شود.

  به گزارش همشهری آنلاین ؛ ایده این طرح اگر چه سال‌ها پیش مطرح شد اما شهریور‌ماه89 بود که به‌عنوان یک گزینه جدی در دستور کار قرار گرفت. اکنون در تازه‌ترین اظهارات، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه توجیه این طرح ضعیف است به مهر گفت: باید قبل از اینکه تصمیم عملیاتی بگیریم تأثیر انتقال آب روی محیط‌زیست را بررسی کنیم.

  محمدرضا رضازاده فراتر از این به چالش‌های احتمالی انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه هم اشاره کرد و افزود: ما هنوز در مرحله شناخت و مطالعه هستیم و چه بسا ممکن است به این نتیجه برسیم که به لحاظ زیست‌محیطی نباید آب منتقل شود.

  درعین حال رضازاده گفت که نتایج مطالعه انتقال آب خزر به فلات مرکزی و دریاچه ارومیه تا چند‌ماه آینده اعلام می‌شود و وقتی نتایج از سوی مشاورین خارجی هم اعلام و اطلاعات‌مان از کیفیت آب کامل شود در این‌باره تصمیم می‌گیریم.

  وی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی دولت قبل، در زمینه کسب اطلاعات از وضعیت دریاچه ارومیه فعالیتی نکردند، تأکید کرد: ما باید قبل از اینکه تصمیم عملیاتی بگیریم تأثیر انتقال آب روی دریای خزر و محیط‌زیست را بهتر رصد کنیم.
  •نگاه متفاوت وزارت نیرو

  این گفته‌های مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران که بزرگ‌ترین کارفرمای دولتی پروژه‌های سد و انتقال آب در ایران است نشان از رویکرد جدیدی در مدیریت منابع آب کشور دارد. با وجود این، هنوز نگرانی از انتقال حوضه به حوضه آب به قوت خود باقی است.

  گزینه انتقال آب در حالی جایگزین سدسازی می‌شود که کارشناسان با اعلام اینکه مدیریت غلط منابع آبی به‌ویژه سدسازی لجام گسیخته یکی از عوامل اصلی خشک شدن 330دشت از 609دشت کشور است می‌گویند پیامدهای انتقال حوضه به حوضه آب از سدسازی بسیار زیانبارتر است با این حال، اوایل اسفندماه سال گذشته رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، با دفاع تمام قد از انتقال آب خزر به سمنان گفت: براساس آخرین برآوردهای صورت گرفته 6هزار میلیارد تومان سرمایه برای اجرای این طرح نیاز است و با توجه به اینکه تأخیر در اجرای پروژه هر سال١٥ تا ٢٠درصد میزان هزینه را افزایش می‌دهد لازم است که زودتر وضعیت این پروژه ساماندهی شود.

  میدانی در حالی از تأخیر در اجرای پروژه گله کرده بود که این طرح هنوز مجوز زیست‌محیطی ندارد اما آنچه بر نگرانی‌ها دامن می‌زند اظهارات و رویکرد رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست است. رئیس سازمان حفاظت‌محیط‌زیست که شهریورماه94 به مناسبت هفته دولت به سمنان سفر کرده بود با اعلام اینکه سازمان محیط‌زیست مشغول مطالعه روی مسائل زیست‌محیطی طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی است، گفت: اجرایی شدن این طرح منوط به اطمینان یافتن از آثار زیست‌محیطی آن است.

  معصومه ابتکار با اعلام این خبر بر حساسیت سازمان محیط‌زیست در اجرای طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی تأکید کرد و افزود: تلاش ما بر این است که آثار سوء زیست‌محیطی به حداقل ممکن برسد؛ لذا با ارزیابی زیست‌محیطی طرح انتقال آب خزر درصددیم تا از به حداقل رسیدن آثار سوء زیست‌محیطی ناشی از اجرای طرح انتقال آب خزر اطمینان پیدا کنیم. این اظهارات ابتکار مهر تأییدی بود بر گمانه زنی‌هایی که در محافل زیست‌محیطی مبنی بر اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان زمزمه می‌شد؛ گمانه‌زنی‌هایی دور از انتظار که رنگ واقعیت به خود گرفت و نشان داد نه تغییر دولت‌‌ها و نه تغییر افراد نمی‌تواند مانع از اجرای سیاست‌هایی شود که سال‌هاست بر مدیریت منابع آب کشور حکمفرماست.


   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net