يکشنبه 29 فروردين 1395

  نفت را گران کنید تا زمین نجات پیدا کند

  حیات انسان در کره زمین مسیری به سمت نابودی رفته است و علت اصلی آن صنعت تریلیون دلالی نفت است. اما علت آن چیست؟ و برای مقابله با آن چه کاری می توان انجام داد؟

  به گزارش خبر آنلاین : حدود 2 میلیون سال است که انسان ها روی کره زمین زندگی می کنند و به روش های متفاوتی مانند کشف آتش، اهلی کردن حیوانات و ... به حیات خود بر روی این سیاره ادامه داده اند، اما این بار شاید یکی از کشفیات انسان ها منجر به نابودی حیات شود.

  روز گذشته «ناسا» تایید کرد که ماه گذشته گرمترین ماه مارس 100 سال اخیر بوده است. این خبر، برای دانشمندان تغییرات اقلیم بسیار نگران کننده است. به اندازه ای که پروفسور مایکل من، یک دانشمند تغییرات اقلیم درباره آن گفت: «من همچنان با چیزهایی که می بینم شوکه می شوم.»

  بر اساس گفته های دانشمندان اگر روند گرمایش کره زمین به همین شکل ادامه پیدا کند، زمین نابود خواهد شد.

  ماه پیش که ماه فوریه گرمترین فوریه تاریخ انتخاب شد بعضی آن را شرایط" اضطراری تغییرات اقلیم" نامیدند، اما اطلاعات منتشر شده از ناسا و آژانش هواشناسی ژاپن نشان داد که ماه مارس حتی بدتر از ماه فوریه بود. گفتنی است دما ماه مارس امسال در مقایسه با ماه های دیگر بیشترین اختلاف را با میانگین خود داشته است.

  از سال های دهه 80 میلادی آگاهی ها نسبت به تغییرات اقلیم افرایش یافت، در سال 1988 جیمز هانسن، دانشمندی که اکنون به پدر تغییرات اقلیم معروف است در سخنرانی کنگره آمریکا به مردم از خطرهای گرمایش جهانی هشدار داد، آرام آرام نگرانی ها نسبت به این مسئله افزایش یافت به طوری که هم اکنون بسیاری از دانشمندان گرمایش جهانی را "بزرگترین مسئله قرن بیست و یکم" می دانند.

  دلیل اصلی این گرم شدن کره زمین سوزانده شدن سوخت های فسیلی هستند. در نتیجه سوختن این منبع انرژی، گاز دی‌اکسیدکربن آزاد می شود، این گاز هم منجر می شود گرما از جو زمین خارج نشود و این باعث ایجاد مسئله ای می شود که دانشمندان آن را "بزرگترین مسئله قرن بیست یکم" می دانند.

  در چند دهه گذشته دانشمندان، فعالان محیط زیست و برخی از سیاستمداران فعالیت های متفاوتی برای توقف گرمایش جهانی داشته اند. اما به نطر می رسد تاکنون هیچ کدام از این اقدام ها نتیجه مثبتی نداشته است،

  از سال 1995 تاکنون 21 کنفرانس متفاوت در کشور های مختلف در رابطه با گرمایش جهان برگزار شده است، و به طور کلی هیچ یک از این اجلاس ها نتوانستند در مقابل "گرمایش جهانی" مقاومت کنند. با گذشت سال ها دمای کره زمین افزایش یافت، سال 2014 گرمترین سال ثبت شده تاریخ نام گرفت، اما در سال 2015 این رکورد هم شکسته شد. پیش‌بینی می زنند سال 2016 هم رکورد سال 2015 را بشکند!

  سال گذشته در بیست یکمین کنفرانس تغییرات اقلیم در پاریس، سران جهان به توافقی رسیدند که بسیاری آن را یک توافق تاریخی می دانستند، هدف این توافق این بود که دمای کره زمین بیش از دو درجه افزایش نیابد، البته هنوز هیچ تاثیری از این توافق مشاهده نشده است و افزایش دما کره زمین همچنان رو به افزایش است. اما دلیل چیست؟

  یکی از منتقدان اصلی توافق پاریس، کسی است که برای اولین بار در کنگره آمریکا از وجود "گرمایش جهانی" و عواقب آن هشدار داد؛ جیمز هانسن یا همان پدر تغییرات اقلیم جهان!

  روزی که بسیاری مشغول به تعریف و تمجید توافق پاریس بودند، انگار هانسن آینده توافق را می دانست. او در آن روز در مصاحبه ای با گاردین از توافق پاریس انتقاد کرد و گفت: «این واقعا یک فریب است! این مزخرف است که آنها می گویند «ما یک هدف گرم شدن دو درجه ای داریم و سعی می کنیم هر 5 سال کار بهتری انجام دهیم.» هیچ عملی انجام نمی شود و فقط قول هایی وجود دارد. تا زمانی که سوخت های فسیلی به عنوان ارزان ترین سوخت وجود داشته باشند آنها به سوزانده شدن ادامه می دهند. »

  تنها راه حل؛ نفت را گران کنید

  اما گران شدن سوخت های فسیلی موضوعی است که هانسن قبل از این مصاحبه هم بارها به آن اشاره کرده بود.

  اولین کنفرانس آب و هوایی که هانسن در آن حضور داشت سال گذشته در پاریس بود، گفته می شود او به این دلیل به پاریس رفته بود تا به سران جهان هشدار دهد «آنها در مسیر اشتباهی هستند.»

  او در کنفرانس پاریس گفت: تا زمانی که سوخت های فسیلی ارزان ترین انرژی باقی بمانند هیچ راهی برای کاهش سوخت های فسیلی وجود ندارد. کشورهای زیادی هستند که می خواهند شهروندان خود را از فقر نجات دهند و قطعا آنها باید این کار را انجام دهند. ولی این برای همه بهتر خواهد بود که قیمت سوخت های فسیلی واقعی باشد و قیمتش شامل مخارجش برای جامعه هم باشد.

  این حرف های پدر تغییرات اقلیم شاید نشان می داد بر عکس حرف های نخست وزیر استرالیا که توافق پاریس را برای محیط زیست و اقتصاد خوب می دانست نشان داد که این توافق برای محیط زیست خوب نیست.

  جیمز هانسن که تاکنون 4 بار به علت تطاهرات در مقابل کاخ سفید بازداشت شده است، نقشه ای هم برای توقف «گرمایش جهانی» دارد.

  طبق نقشه او باید پول کربن در تمام جهان به میزان برابری افزایش یابد و پول جمع آوری شده از شرکت های تولید کننده سوخت های فسیلی به مردم به طور برابری داده شود، طبق نقشه هانسن کسانی که از سوخت فسیلی کمتری استفاده می کنند هم پول قبض کمتری می دهند و این باعث می شود هر کس سوخت فسیلی کمتری استفاده کند سود کند.

  شرکت های نفتی دشمن اصلی کره زمین

  بدون شک شرکت های نفتی سالانه تریلیون ها دلار سود می کنند و تنها راه نجات کره زمین ضرر زیادی به آنها می زند و البته این شرکت ها سال ها است که از آسیب های کربن دی اکسید خبر دارند.

  بیش از 45 سال پیش در سال 1968 دانشگاه استنفورد، گزارشی به موسسه نفت آمریکا ارائه داده و به آنها از عواقب مضر تولید دی‌اکسیدکربن خبر داده بود اما این ها باعث شد تا شرکت های نفتی با انجام هزینه های زیاد "گرمایش جهانی" را انکار کنند.

  تحقیقی در سال 2013 که در مقاله تغییرات اقلیمی منتشر شد نشان داد که حدود 140 سازمان خیریه بین سال های 2003 تا 2010 به 100 سازمان انکار کننده تغییرات اقلیم 558 میلیون دلار پول داده اند.

  اوایل سال 2015 گاردین گزارش تکان دهنده ای از لابی های شرکت های نفتی آمریکا داد، شرکت نفتی اکسون مبیل 2.3 میلیون دلار به اعضای کنگره آمریکا پول داده است تا تغییرات اقلیم را رد کنند و حلو اقداماتی که با با تغییرات اقلیم می جنگد را بگیرند.

  البته این لابی فقط میان جمهوری خواه های آمریکا هم وجود ندارد.

  چندی پیش مدیر مبارزات انتخاباتی سندرز کاندید انتخاباتی آمریکا گفت که رقیب او هیلاری کلینتون به علت ارتباطش با شرکت های نفتی قول های خود را در ضمینه تغییرات اقلیم اجرا نخواهد کرد.

  سازمان خیریه خانوادگی کلینتون از شرکت های نفتی زیادی میلیون ها دلار پول می گیرد و این احتمال وجود دارد که این پول های گرفته شده باعث می شود کلینتون قانونی در رابطه با قیمت نفت و سوخت های فسیلی نگذارد.

  شاید همین قدرت شرکت های نفتی باعث شد که در سال های 2004 و 2005 پس از سخنرانی های هانسن در دانشگاه های آمریکا از کاخ سفید و ناسا با او تماس بگیرند تا بدون اجازه ناسا با مطبوعات صحبت نکند.   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net