دوشنبه 6 ارديبهشت 1395

  یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش تهران متولد شدند

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): طی یک هفته اخیر دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش تهران به دنیا آمدند که یکی از آنها ۴ روزه و دیگری ۶ روزه می باشند.

  دامپزشک باغ وحش تهران در این باره گفت: یکی از گوساله ها نر و دیگری ماده است و هر دو در شرایط جسمانی مناسبی بسر می برند.

  دکتر ایمان معماریان اظهار داشت: در باغ وحش تهران پس از تولد این دو گوساله در حال حاضر ۹ گوزن زرد ایرانی با ترکیب جنسیتی چهار نر و پنج ماده زندگی می کنند.

  گوزن زرد ایرانی بطور کامل در طبیعت کشور منقرض شده است و صرفا تعداد محدودی از این گونه بسیار ارزشمند در شرایط اسارت و نیمه اسارت نگهداری می شوند تا شاید روزی بتوان تعدادی از آنها را به زیستگاه طبیعی بازگرداند.

  تصاویر زیر مربوط به دو گوساله گوزن زرد ایرانی متولد شده در باغ وحش تهران طی هفته اخیر می باشد:

  همچنین چند روز قبل ماده خرس قهوه ای باغ وحش تهران نیز زایمان نموده و یک توله خرس زیبا به دنیا آورد.

  دکتر ایمان معماریان در این باره گفت: این توله خرس قهوه ای به لحاظ جنسیت ماده بوده و اسم آن را «کاوایی» گذاشته اند.

  حدود سه سال قبل دو توله خرس قهوه ای که مادرشان توسط شکارچیان غیرمجاز کشته شده بود، توسط نیروهای یگان محیط زیست از متخلفین کشف و  از گیلان به تهران منتقل شدند.

  ………………….«کاوایی» توله خرس قهوه ای تازه متولد شده در باغ وحش تهران در کنار مادرش «قهوه ای»

  یکی از توله خرس ها که جنسیت آن نر بود از یک قاچاقچی حیات وحش در حالی کشف شد که دندان هایش چیده شده بود تا به عنوان حیوان خانگی به فروش برسد. در آن زمان اسم این توله را که نورس و بسیار کوچک بود «فندق» گذاشتند.

  توله دوم که ماده و کمی بزرگتر از فندق بود توسط افراد محلی به اداره محیط زیست تحویل داده شد و به احتمال فراوان مادرش کشته شده بود. برای این توله خرس ماده نام «قهوه ای» انتخاب شد.

  ………………….کاوایی توله خرس قهوه ای تازه متولد شده در باغ وحش تهران در کنار مادرش قهوه ای

  فندق و قهوه ای پس از مدتی نگهداری در کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در پارک پردیسان، جهت زندگی دائم به باغ وحش تهران منتقل شدند.

  فندق و قهوه ای پس از گذشت سه سال هم اکنون خرس های بالغ و بزرگی شده و جفت گیری نموده اند.

  کاوایی نخستین فرزند فندق و قهوه ای است که فروردین ماه سال جاری چشم به جهان گشود.

  …………………کاوایی توله خرس قهوه ای تازه متولد شده در باغ وحش تهران در کنار مادرش قهوه ای

  دامپزشک باغ وحش ارم اظهار داشت: علاوه بر دو گوساله گوزن ایرانی و خرس قهوه ای، از ابتدای سال جاری تاکنون یک گوساله مرال (گوزن قرمز) ایرانی، یک نوزاد والابی گردن قرمز (نوعی کانگرو) و یک نوزاد لاما نیز در باغ وحش تهران متولد شده اند.

  دکتر ایمان معماریان گفت: همچنین آهوها، میش های وحشی، بزهای وحشی، شتر دو کوهان، گوزن های زرد و قرمز اروپایی و فیل باغ وحش نیز آبستن هستند و طی هفته های آینده فرزندان خود را به دنیا خواهد آورد.

  همچنین غاز پیشانی سفید، درنای تاجدار، کرکس مصری و دال معمولی نیز تخم گذاری نموده و بزودی جوجه هایشان متولد خواهند شد.

  دکتر معماریان در مورد گوشتخواران باغ وحش اظهار داشت: از بارداری شیرها، ببرها و گرگ ها جلوگیری به عمل می آید و بقیه گوشتخواران از جمله کفتار راه راه و سایر گربه سانان نیز تک جنسی و تنها هستند و امکان جفتگیری و زاد و لد برای آنها میسر نیست.

  وی در مورد ریکا و کیجا پلنگ های ایرانی باغ وحش نیز گفت: کیجا (ماده) کاملا آماده جفتگیری است اما ریکا (نر) تمایلی به این کار نشان نمی دهد که می تواند به دلیل سن بالای پلنگ نر باشد.

  به همین دلیل در این مورد تصمیم داریم با استفاده از اسپرم های پلنگ نر و به روش لقاح مصنوعی پلنگ ماده را باردار نماییم.

  به گزارش دیده بان محیط زیست، باغ وحش ها در صورت رعایت استانداردهای لازم ازجمله فضای تغذیه و فضای نگهداری مناسب و رسیدگی های بهداشتی و دامپزشکی محیط های مناسبی جهت نگهداری از حیات وحشی هستند که به دلایل متخلف از جمله آسیب دیدگی و یا عدم کسب مهارت های لازم در کودکی، امکان زندگی در زیستگاه های طبیعی را ندارند.

  باغ وحش ها در صورت رعایت موارد فوق به منظور دستیابی به اهدافی چون تکثیر و حفاظت از نسل گونه های جانوری در معرض انقراض، انس و آشنایی مردم عادی بخصوص کودکان با حیات وحش از نزدیک و انجام مطالعات و تحقیقات علمی در خصوص جانوران وحشی بسیار مفید هستند.   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net