http://www.Yashilmisho.com
Email: info@Yashilmisho.com
Print: 1400/02/21
خانه
چهارشنبه 1 ارديبهشت 1395

روز جهانی زمین گرامی باد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew):روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار میشود و به همه مردم یادآوری میکند که نباید سیاره خود «زمین» را فراموش کنند.

تاریخچه این مناسبت به سال ۱۹۶۹ و زمانی باز می گردد که «جان مک مونل» ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح نمود.

یوتانت دبیر کل وقت سازمان ملل (۱۹۶۲- ۱۹۷۱) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد.

شعار امسال روز جهانی زمین پاک TREES FOR THE EARTH انتخاب شده است. یعنی : درختان برای زمین


در سیاره زمین در حال حاضر در هر سال ۱۵ میلیارد درخت از بین می رود. این میزان برابر است با از دست رفتن پوشش جنگلی در مساحتی معادل ۴۸ زمین فوتبال در هر دقیقه !

چرا درختان اهمیت دارند:

جلوگیری از تغییرات آب و هوایی:

درختان با جذب CO2 اضافی و مضر از جو زمین به کاهش آلودگی هوا و کند شدن روند تغییرات آب و هوایی کمک بسیاری می کنند.

کاهش آلودگی:

درختان در برابر گازهای آلاینده ای چون دی اکسید نیتروژن، آمونیاک، دی اکسید گوگرد و ازن همانند فیلترهای عمل کرده و بوسیله برگ و پوست خود آنها را جذب می کنند و اکسیژن که یکی از نیازهای اساسی جانداران است را تولید می کنند.

حفظ تنوع زیستی:

درختان مامن و پناهگاه بسیاری از جانداران هستند و می توانند به جلوگیری از نابودی تنوع زیستی کمک کنند. کاشت درخت و ایجاد لکه های جنگلی در بین زیستگاه ها می تواند به اتصال زیستگاه های تکه تکه و جزیره شده کمک نماید.

حمایت از جوامع انسانی و تامین معیشت مردم:

درختان در دستیابی به اقتصاد پایدار نقش مهمی ایفا می کنند. درختان با ارائه خدماتی چون حفظ محیط زیست، تامین مواد غذایی، تامین انرژی  و ایجاد درآمد به زندگی و معیشت انسان ها کمک می کنند.

سلامت و خدمات اجتماعی:

تحقیقات نشان داده است که در محیط های دارای پوشش درختی میزان ابتلا به بیماری های ریوی از جمله آسم و آلرژی کاهش می یابد.

بررسی ها ثابت نموده است که پوشش مناسب درخت در یک منطقه رابطه معکوسی با جرم و جنایت و  اختلالات روانی در آن منطقه دارد.

تامین آب شیرین:

درختان در حفظ رطوبت محیط و ماندگاری آب در زمین نقش بسزایی ایفا می کنند و از فرسایش خاک نیز جلوگیری می کنند.

سایر:

درختان فواید زیادی دیگری برای زمین و ساکنان دارند که ازجمله آنها می توان به جلوگیری از انتشار گرد و غبار، تامین مواد دارویی، و صنعتی قسمت های مختلف درخت، افزایش نفوذ پذیری آب در زمین، جلوگیری از وقوع سیل و بهمن، جلوگیری از رانش زمین، جذب بسیاری از پرتوهای مضر، اثرات زیبایی شناختی، کاهش آلودگی صوتی، نقض بادشکنی اشاره نمود.

اما ایرانیان باستان نیز به نوعی پیشگام در برگزاری و گرامیداشت این روز بوده اند. مطابق سالنمای ایران باستان، سومین روز اردیبهشت از سالنمای زرتشتیان و دوم اردیبهشت از تاریخ هجری شمسی مطابق با جشن اردیبهشتگان یا گلستان جشن میباشد.

نیالودن چهار گوهر «آب ، باد ، خاک و آتش» یعنی آلوده نکردن محیط زیست و پاک نگهداشتن آن و همچنین پاک نگه داشتن تن و جامه و پاکی روان از ویژگیهای این جشن میباشد.

این جشن را میتوان جشن محیط زیست دانست که به نوعی با روز زمین پاک مرتبط میشود.

در ایران هم زمان با دیگر کشورهایی جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا میشود و نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده‌ است.